Elbląg zarasta czyli miasto bliżej natury

Coraz chętniej zapraszamy przyrodę do naszych miast. Przynosi ona ukojenie, poprawia mikroklimat, zatrzymuje tak potrzebną wszystkim wodę i daje schronienie małym zwierzętom czy owadom. W Elblągu mieszkańcy powinni zwrócić uwagę na kwietne łąki i rabaty, które właśnie o tej porze roku wyglądają najpiękniej.

Polna enklawa

Kwietne łąki, to stosunkowo nowy trend w miastach. Tworzą one przyjazne miejsce dla owadów-zapylaczy, w większym stopniu niż krótko przystrzyżona trawa magazynują wodę i po prostu ładnie wyglądają. To polna enklawa w miastach. Taka kwietna łąka, na specjalnie przygotowanym podłożu, powstała na pasie rozdzielającym jednie przy ul. Armii Krajowej. Inne miejsca, gdzie takie łąki można spotkać to Park Dolinka, czy Trasa Unii Europejskiej.

Jak wskazuje Daria Bieńkuńska dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UM – Łąki dają bioróżnorodność w miejskich ekosystemach, które mają tak mocno zurbanizowany charakter. Sadzimy rośliny kwietne, trawy, czy zioła, które są w stanie zaaklimatyzować się w mieście i wśród których swoje bezpieczne miejsce znajdują małe zwierzęta, motyle, czy pszczoły.

Rabaty w Parku

Nieco inna idea przyświeca rabatom, które już od trzech lat dojrzewają w Parku im. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego. Zarząd Zieleni Miejskiej w specjalnych skrzyniach wsadził rośliny, warzywa i owoce, które znamy z naszych talerzy. Jak mówi Leon Budzisiak dyrektor ZZM – Chodzi o to by dzieci, ale często i dorośli, dowiedzieli się skąd się biorą, jak wyglądają i jak rosną rośliny, warzywa i owoce, które zjadamy.

W czterdziestu jeden rabatach (prostokątnych skrzyniach) rosną m.in. pomidory, marchewka, bób, groszek, fasola, czosnek, sałata, por, seler, szpinak buraki oraz zioła, m.in. melisa i mięta. Nieopodal rabat jest mały sad, gdzie już rosną ku słońcu śliwa, morela, brzoskwinia, wiśnia, jabłoń, grusza, ale także borówki, maliny, poziomki, jeżyny i truskawki. Zaletą tych upraw jest to, że mieszkańcy mogą je na miejscu spróbować. Lokalizacja rabat nie jest przypadkowa, patron Parku  Bolesław Nieczuja-Ostrowski w powojennym Elblągu zakładał pierwszą Spółdzielnię Ogrodniczo-Pszczelarską, ponadto obok znajduje się Szkoła Podstawowa nr 4, a więc rabaty mogą być wykorzystywane edukacyjnie, uzupełniając lekcje biologii.

rabaty

rabaty

łąki

rabaty

łąki

rabaty

łąki

1 komentarz

  • ANTY LEWAK Reply

    3 lipca 2020 at 13:09

    Ciekawe kiedy to zostanie zniszczone?

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register