Elbląg zerwał kontakty z miastami w Rosji i Białorusi. Znaleźliśmy innych partnerów

Elbląg zerwał współpracę z miastami w Rosji i Białorusi, w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Miasto znalazło nowych partnerów – w Danii i na Węgrzech.

Elbląg otwiera kolejne rozdziały współpracy międzynarodowej. Miasto podpisało list intencyjny o współpracy z duńskim portem Vordingborg. To wielkościowy odpowiednik elbląskiego portu. Drugi dokument, to umowa o nawiązaniu relacji partnerskich z węgierskim miastem Szombathely. Z tym miastem Elbląg zrealizuje projekt w zakresie współpracy turystycznej finansowany z funduszy wyszehradzkich.

Vordingborg (Dania)

Nasze miasto bierze udział w projektach, które mają za zadanie objąć elbląski port siecią współpracy, zarówno operatorów, jak i armatorów. Kiedy zakończą się prace infrastrukturalne przy budowie kanału żeglugowego chcemy, aby port już na tym korzystał – mówił prezydent Wróblewski. – 9 maja w Ambasadzie RP w Kopenhadze podpisaliśmy list intencyjny z Portem Vordingborg o nawiązaniu współpracy. W podpisaniu uczestniczyli operatorzy i armatorzy funkcjonujący na rynku połączeń morskich. Korzyści są tu ewidentne. Byliśmy też w samym porcie, który zwiększa swoją powierzchnię przeładunkową, a podobne statki będą mogły wpływać także do naszego portu. Chcemy skorzystać z doświadczeń duńskich.

Jak wskazuje prezydent Elbląga, teraz, po podpisaniu Listu Intencyjnego zostanie sporządzona treść umowy gospodarczej. Dokument ten będzie zawierał precyzyjne informacje o założeniach współpracy i oczekiwanych rezultatach. Podpisanie umowy gospodarczej planowane jest na wrzesień 2022 roku.

– Co ważne współpraca będzie dwufalowa – między portami, ale również między samorządami, dlatego podpisywaliśmy ten list również z burmistrzem Vordingborga – deklarował Wróblewski.

Rozwijamy współpracę międzynarodową, która jest ważna dla naszego portu. Już wcześniej prowadziliśmy rozmowy z mniejszymi portami w basenie Morza Bałtyckiego, m.in. z portami niemieckimi i skandynawskimi. Teraz w ramach projektu INCONE60 udało się nawiązać współpracę z portem Vordingborg.

– To port bardzo podobny do naszego elbląskiego portu. Znajduje się stosunkowo blisko dużego portu w Kopenhadze, wpływają do niego podobne jednostki co do naszego portu i planuje dalszy rozwój. Chcemy rozwijać współpracę z tym porte także w zakresie transportu materiałów, takich jak cement, materiały budowlane, produkty rolne, nawozy sztuczne, czy przemysł drzewny – wskazywał Arkadiusz Zgliński dyrektor elbląskiego portu.

Szombathely (Węgry)

6 maja w Szombathely na Węgrzech podpisałem umowę partnerską z tym miastem. Trzy lata temu nawiązaliśmy współpracę z tym miastem. Głównym powodem tej współpracy jest pozyskiwania grantów pomocowych w ramach Funduszy Wyszehradzkich i innych na rozwój obu miast i współpracy społeczności lokalnych – informował prezydent.

Pierwsze efekty tej współpracy już są. Od 2021 roku Elbląg prowadzi wspólne działania związane z projektem: „Wznowienie turystyki: powrót do turystyki wspólnie z V4 i gruzińskimi miastami partnerskimi Szombathely”.  Projekt jest realizowany właśnie z Funduszy Wyszehradzkich. Partnerem wiodącym jest Szombathely. W ramach projektu odbyły się dwie konferencje – z partnerami projektu z Węgier, Słowacji, Polski i Gruzji. Elbląg w obu uczestniczył on-line. Podczas konferencji każdy z partnerów przedstawił walory turystyczne swoich miast. Strona węgierska na podstawie materiałów otrzymanych od partnerów opracowuje stronę internetową, publikacje promocyjne oraz film.

Dodatkowo na mocy podpisanej umowy zakłada się również: promowanie znajomości i poznawanie tradycji historycznych, ludowych i narodowych; wspieranie przyjaznych relacji między mieszkańcami obu miast poprzez wzajemne spotkania ekspertów w określonej dziedzinie, koncentrując się na zwiększaniu możliwości turystycznych; wymianę doświadczeń i współpracę w celu nawiązania stosunków gospodarczych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania; poznawanie życia kulturalnego i obyczajów poprzez organizację wspólnych wystaw oraz zapraszanie wykonawców i grup artystycznych.

5 komentarzy

 • Kasia Reply

  12 sierpnia 2022 at 20:05

  Nalozyli ścież sankcje na siebie i mieszkańców. Słono za to my mieszkańcy zaplacimy bo wegiel jest z Rosji ale kupowany za grube pieniądze z Niemiec. Za to nasz wegiel jest na 🇺🇦 😈 😈

 • arczi Reply

  31 sierpnia 2022 at 23:00

  panie Prezydencie – nie z węgrami to oni dystansują poczynania rosji w ukrinie i wspierają poprzez Obajtka ich koniunkturę- 1/2 kroku ok 1/2 beeeeee zmieńcie to

  • certy Reply

   11 września 2022 at 18:56

   idioto bez wiedzy

 • arczi Reply

  31 sierpnia 2022 at 23:03

  wpierają a nie dystansują – przepraszam za fopa

  • Rodacy Kamraci. Reply

   16 września 2022 at 19:20

   Szabesgoj! Won z bandą czworga i lewactwem.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register