Elbląscy tramwajarze walczą o podwyżki. Olsztyn dostaje pieniądze na tramwaje z ministerstwa

Tramwajarze w Elblągu walczą o podwyżki wynagrodzeń. Nasza komunikacja jest ciągle niedoinwestowana. Tymczasem Olsztyn, tylko dlatego, że jest miastem wojewódzkim, otrzymał właśnie dodatkowe 32 mln zł na rozwój komunikacji tramwajowej!

O decyzji ministerstwo poinformowano w komunikacie prasowym. Wynika z niego, że kończy się ocena projektów dotyczących ekologicznego transportu miejskiego w Programie Polska Wschodnia, a z uwagi na uwolnione oszczędności minister przyznał dodatkowe 32 mln zł na jeden z projektów miasta Olsztyn.

Po tej zmianie dofinansowanie olsztyńskiego projektu wynosi 85 proc. i jest to maksymalny poziom dofinansowania możliwy w przypadku inwestycji związanych ze zrównoważonym transportem miejskim.

– Zdecydowaliśmy się zainwestować dodatkowe środki w Olsztynie, z uwagi na zaangażowanie miasta w rozwój ekologicznego i niskoemisyjnego transportu, jakim są tramwaje. Rozwój zrównoważonej mobilności miejskiej w makroregionie to jeden z priorytetów Programu Polska Wschodnia – podkreślił wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Wiceminister przypomniał, że dla mieszkańców nowe połączenia oznaczają dogodne i krótsze podróże, łatwiejszy dostęp do usług publicznych i do miejsc pracy. – Ważna jest także poprawa jakości środowiska w mieście: zmniejszenie korków, hałasu i emisji spalin. Sprawnie działający transport miejski to również atut dla inwestorów i czynnik podnoszący atrakcyjność gospodarczą miasta – ocenił.

Informację resortu o zwiększeniu do maksymalnego poziomu dofinansowania projektu „Rozwój transportu zbiorowego w Olsztynie – trakcja szynowa” skomentował  prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. „Trudno o lepszą wiadomość!” – napisał na swoim oficjalnym profilu na jednym z portali społecznościowych. Jak zaznaczył, dotychczas było to niecałe 70 proc., więc „to naprawdę duży wzrost i duże pieniądze”.

Projekt przewiduje budowę kolejnej linii tramwajowej w Olsztynie. Dzięki temu, w pierwszej połowie 2020 r., mieszkańcy będą mogli szybciej podróżować między południowo-wschodnią częścią miasta a centrum. Pojadą od pętli „Pieczewo”, przez ul. Wilczyńskiego, Krasickiego, Synów Pułku oraz ul. Wyszyńskiego i dalej w al. Piłsudskiego do skrzyżowania z ul. Kościuszki.

Miasto zakupi również tramwaje i zyska zmodernizowany system informacji pasażerskiej. Oprócz podróżujących komunikacją publiczną, na inwestycji zyskają również olsztyńscy rowerzyści i piesi. Z nową linią tramwajową zostaną zintegrowane ścieżki rowerowe i piesze.

Jak przypomniało w komunikacie ministerstwo, łącznie w perspektywie finansowej 2014-2020 w programach krajowych i regionalnych Polska przeznaczy ponad 4,3 mld euro na dofinansowanie inwestycji w zrównoważoną mobilność miejską. W Programie Polska Wschodnia budżet działania „Zrównoważony transport miejski” wynosi 440 mln euro. Oprócz Olsztyna, inwestycje związane z ekologicznym transportem miejskim realizowane są również w pozostałych miastach wojewódzkich Polski Wschodniej.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register