Elbląski port czekał na to 10 lat

Wczoraj w elbląskim porcie oficjalnie otwarty został graniczny punkt odpraw fitosanitarnych. To efekt realizacji porozumienia prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego i Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego.

Na uruchomienie odpraw fitosanitarnych elbląski port czekał od 10 lat.

– To ważny dzień dla Elbląga i województwa, wywiązaliśmy się z panem prezydentem obietnic, które ogłosiliśmy półtora roku temu. Ta decyzja pomoże rozwinąć możliwości portu elbląskiego, ale ja cały czas mam też na względzie to, co się będzie działo już wkrótce, gdy zostanie przekopana Mierzeja, kiedy ten szlak żeglowny będzie otwarty dla statków. Wówczas odprawy fitosanitarne będą bardzo potrzebne i będą wpływały na rozwój regionu elbląskiego. Przez wiele lat mówiono, że potrzeba tu nie wiadomo jakich inwestycji – okazało się, że potrzebna jest dobra wola, współpraca i dobrzy ludzie – podkreślał podczas dzisiejszego otwarcia  Wojewoda Warmińsko-Mazurski  Artur Chojecki.

– Już na początku kadencji podjąłem temat badań fitosanitarnych. Z wojewodą warmińsko-mazurskim zostało podpisane porozumienie dotyczące współpracy w tej sprawie. Dzięki jego realizacji w rozporządzeniu Ministerstwa Rolnictwa, które obowiązuje od 1 stycznia br. jest wymieniony Elbląg, jako miejsce kontroli fitosanitarnych. Czekaliśmy na to wiele lat. Ta decyzja pozwoli poszerzyć paletę przyjmowanych towarów w naszym porcie. Np. zakład celulozowo–papierniczy w Kwidzynie był zainteresowany sprowadzaniem zrębków drewna, ale oczywiście warunkiem było zrobienie badań fitosanitarnych – zaznaczył Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

– Dla elbląskiego portu jest to szczególny dzień. Punkt ten pozwoli na poszerzenie zakresu i jakości usług przeładunkowych. Prowadzimy rozmowy z kontrahentami na temat dostaw towarów podlegających przepisom fitosanitarnym – podkreślał Arkadiusz Zgliński, dyrektor Zarządu Portu Morskiego w Elblągu.

Na podstawie podpisanego porozumienia samorząd zobowiązał się udostępnić miejsce i wyposażyć punkt odpraw w sprzęt laboratoryjny. Część związaną z pracownikami i funkcjonowaniem punktu odpraw wziął na siebie wojewoda.

– Do pracy zostało przyjętych dwóch inspektorów.  Dzięki pomocy Pana wojewody otrzymaliśmy dodatkowe etaty. Inspektorzy zostali przeszkoleni i są gotowi do pracy. Do Elbląga będzie mogło być sprowadzane drewno drzew iglastych, niektóre gatunki drzew liściastych: jesion, klon, czy orzech. To też poszukiwany towar i możliwy do pozyskania po stronie Federacji Rosyjskiej– mówiła Maria Paszko, dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Olsztynie.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register