Elbląskie Święto Chleba już w pierwszy weekend września. Co będzie się działo?

Od 1 do 3 września 2017 r. już po raz dwunasty odbędzie się Elbląskie Święto Chleba. O atrakcjach, jakie przygotowane zostały z tej okazji dla mieszkańców i turystów Prezydent Witold Wróblewski informował podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

– Serdecznie zapraszam na pierwszy weekend września do Elbląga, gdzie odbędzie się dwunasta już edycja Elbląskiego Święta Chleba. Impreza na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń nie tylko w naszym mieście i regionie, ale i w całym kraju. Tradycyjnie, Święto Chleba to przede wszystkim jarmark produktów regionalnych. Tradycyjnie, Święto Chleba to przede wszystkim jarmark produktów regionalnych. W zlokalizowanych na elbląskiej starówce kramach będzie można nabyć lokalne wypieki, produkty żywnościowe, rękodzieło i sztukę ludową. Przewidujemy ok. 250 – 260 wystawców –  mówił podczas konferencji prezydent Witold Wróblewski.

Jarmarkowi towarzyszyć będzie szereg atrakcji dla całych rodzin.

– Na scenie głównej, ustawionej na Placu Katedralnym, od piątku do niedzieli zobaczymy występy zespołów artystycznych. Wystąpią dzieci i młodzież z elbląskich szkół oraz przedszkoli, zespoły  z zaprzyjaźnionych miast partnerskich, elbląskie Szalone i Szalone Małolaty, ale także folkowe grupy Megitza (Zakopane), Tuhaj-Bej (Olsztyn).Będzie też strefa zabaw dla dzieci, obóz historyczny, a także Międzynarodowy Turniej Miast Partnerskich o Łopatę Piekarczyka. Na rzece Elbląg po raz kolejny będzie można obejrzeć wyścigi smoczych łodzi organizowany przez elbląski PTTK – podkreśla Barbara Szyłak z Departamentu Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Tak jak w latach poprzednich  w sobotę i niedzielę zapraszamy na wspólne gotowanie z dr Grzegorzem Russakiem i dr Józefem Sadkiewiczem połączone z degustacją. Posmakować będzie można zupy gulaszowej i dania ukraińskiego.

Nowością będzie I MIĘDZYNARODOWY ELBLĄSKI TURNIEJ RYCERSKI „METR”, który odbędzie się na Wyspie Spichrzów.

 Turniej składać się będzie z trzech mniejszych turniejów, w których rywalizować będą ze sobą zawodnicy z Polski, ale także z zagranicy, w trzech różnych formułach. Pierwsza z nich będzie formuła miecza sportowego. Będzie to Turniej o Puchar Prezydenta Elbląga. Rywalizować ze sobą będą juniorzy. Kolejną pozycją będzie Turniej o Pierścień Komtura Elbląskiego. Będą w nim brać udział rycerze późnośredniowieczni. Ostatnia formuła – wczesnośredniowieczna. Przyjadą do nas koledzy, którzy zajmują się rekonstrukcją Wikingów, Prusów, Słowian, Bałtów. Będzie można zobaczyć dużo różnych stylów walki– zapowiada Paweł Rodziewicz, prezes Stowarzyszenia Elbląska Szkoła Fechtunku Fortis.

Mieszkańcy i turyści będą mogli poznać również tradycje i kulturę innych krajów. Tradycyjnie już Elbląskie Święto Chleba będzie okazją do spotkania z miastami partnerskimi Elbląga. Udział w tegorocznych obchodach zadeklarowało 8 delegacji miast, w tym: Bałtyjsk, Kaliningrad (Rosja), Narwa (Estonia), Nowogródek (Białoruś), Tarnopol (Ukraina), Hîncești (Mołdawia), Compiegne (Francja) i Terni (Włochy) – nasz nowy partner, z którym w maju podpisaliśmy list intencyjny o współpracy, będącej elementem szerszej współpracy między regionami: włoskim regionem Umbria i Urzędem marszałkowskim województwa warmińsko-mazurskiego.

– Jak co roku delegacje miast zaprezentują kulturę swoich  regionów w formie występów scenicznych i promocji produktów regionalnych na jarmarku. W tym roku obchodzona jest rocznica 25-lecia podpisania umowy o współpracy partnerskiej współpracy z Tarnopolem, z tej okazji będziemy chcieli przybliżyć elblążanom i turystom kulturę ukraińską. Jak już wspomniałem będzie gotowana potrawa ukraińska. Tarnopol przygotuje też stoisko promujące. Na scenie będzie można obejrzeć występy artystyczne zespołu dziecięcego Słoneczko. Wspólnie z Merem Tarnopola będziemy również uczestniczyć w spotkaniu ze społecznością ukraińską Elbląga – mówił prezydent.

Patronat Honorowy nad imprezą objął Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Sponsorem strategicznym jest firma GE, głównym Kampania Piwowarska. Sponsorami przedsięwzięcia są także firmy: KAM, Opegieka oraz Nowa Holandia.

Zobacz szczegółowy program Elbląskiego Święta Chlebaszczegółowy program Elbląskiego Święta Chleba

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register