Elblążanin w rejestrze sprawców przestępstw seksualnych! Sąd zawiesił mu wykonanie kary

Na początku tego roku Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło platformę internetową z rejestrem 800 osób skazanych za przestępstwa seksualne na nieletnich. Wśród nich znalazł się 22-letni mieszkaniec Elbląga.

Z rejestru wynika, że mieszkaniec naszego miasta został skazany za gwałt na dwójce nieletnich (dzieci poniżej 15. roku życia). Zdarzenie miało miejsce w Elblągu w 2013 r. Za ten czyn w lipcu 2014 roku usłyszał wyrok dwóch lat więzienia, ale sąd zawiesił wykonanie kary na pięć lat.

Mężczyzna ma także ośmioletni zakaz kontaktowania się i zbliżania do pokrzywdzonych na odległość nie mniejszą nić pięć metrów, dozór kuratora i zobowiązanie do nauki.

– Ochrona dzieci przed krzywdą jest ważniejsza niż prawo do anonimowości dla pedofilów” – twierdzi minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Dane sprawców są już dostępne w powstałym w październiku 2017 r. rejestrze na stronie Biuletynu Informacji Publicznej MS. Składa się on z dwóch części: ogólnodostępnej (rejestr publiczny) i z dostępem ograniczonym, z którego mają korzystać przedstawiciele organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a także instytucji zajmujących się opieką nad dziećmi.

W części ogólnodostępnej są imiona i nazwiska oraz fotografie prawie 800 skazanych prawomocnie pedofilów, którzy dopuścili się gwałtów na dzieciach poniżej 15. roku życia, a także pedofilów-recydywistów oraz sprawców gwałtów ze szczególnym okrucieństwem – których wyroki nie uległy zatarciu. Są tam też dane o miejscowościach, w jakich te osoby przebywają oraz o rodzaju, dacie i miejscu przestępstwa; o ewentualnej przerwie w karze czy warunkowym zwolnieniu skazanego.

Rejestr dostępny jest tu: https://rps.ms.gov.pl/pl-PL/Public#/home

– Ktoś, kto krzywdzi dzieci w niewyobrażalny sposób, odciskając piętno na całym ich późniejszym życiu, musi się liczyć z najsurowszymi konsekwencjami. Należy mu się wieloletni wyrok. Dlatego przygotowaliśmy zaostrzenie kodeksu karnego w tym zakresie, a w planach mamy kolejne zmiany w przepisach. Tacy przestępcy muszą się też liczyć z napiętnowaniem. Po wyjściu z więzienia powinni być pod stałą kontrolą – podkreślił minister Ziobro.

Mamy prawo wiedzieć, czy skazani za przestępstwa seksualne są naszymi sąsiadami, czy chcą pracować np. w szkole – dodał minister. Jak mówił, obowiązkiem państwa jest chronić dzieci, a nie pedofilów. Prawo do ochrony naszych dzieci stawiamy ponad anonimowość przestępców – zaznaczył.

Więcej o tym pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/mozna-juz-sprawdzac-czy-w-poblizu-mieszka-pedofil/

 

1 komentarz

  • 1234 Reply

    5 stycznia 2018 at 22:37

    Zawiesił takiemu bydlakowi karę co to ku…. Ma być. Ja pie…. Co za kraj!!!!! A za to że ktoś się broni, zostaje pobity i sam zraniony to idzie do aresztu na 3 miechy PATOLOGIA A NIE SĄDY

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register