Elblążanka chciała kupić iphone`a a dostała…dwa pomidory

Blisko 3 tys. zł straciła elblążanka, która za pośrednictwem portalu aukcyjnego zamówiła iPhone’a 11. Zamiast markowego telefonu dostała w paczce dwa pomidory.

W innym przypadku oszust przysłał pokrzywdzonemu niesprawnego laptopa. Zapłacił za niego 2.800 zł. Ostatni przypadek, odnotowany wczoraj, to zakup konsoli do gier za 2.200 zł. Pokrzywdzony w ogóle nie otrzymał towaru.

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności przy zakupach na portalach aukcyjnych.

Policjanci przyjmują tygodniowo kilka podobnych zgłoszeń. Prowadzi je wydział do walki z przestępczością gospodarczą. Wiele spraw to zwykłe nieporozumienia i już na wstępnym etapie daje się je rozwiązać. Jednak część z nich to wyrafinowane przestępstwa. Jednym z nich jest zakup iPhone’a 11 przez elblążankę. Kobieta zamówiła telefon za pośrednictwem portalu aukcyjnego. Paczkę za pobraniem przywiózł kurier. Pokrzywdzona zapłaciła 2.700 zł. W środku były dwa pomidory. W innym przypadku oszust przysłał niesprawnego macbooka. Laptop kosztował 2.800 zł. Ostatnie oszustwo aukcyjne, które przyjęli wczoraj policjanci z Elbląga dotyczyło zakupu konsoli do gier o wartości 2.200 zł. Pokrzywdzony w ogóle nie dostał towaru.

Wszystkie sprawy są wyjaśniane przez elbląskich śledczych.

Przy zakupach ,,w sieci” zawsze powinniśmy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Zwracajmy uwagę, czy sklep zamieszcza swoje dane (adres, numer telefonu) i jak jest oceniany przez innych kupujących. Znajdując, nawet znaną nam dobrze firmę, sprawdźmy dokładnie jej dane, np. czy numer NIP, numer konta, na które mamy przelać gotówkę jest taki sam, jak na oficjalnej stronie danej firmy. Często oszuści podszywają się pod znane marki, czy witryny zmieniając jednak np. numer konta na które ma być przelana gotówka.

Bądźmy ostrożni podczas dokonywania tego rodzaju transakcji i przy ich robieniu kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania.

Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register