Fatalny budżet Elbląga! Wina rządu czy złego zarządzania finansami miasta?

Budżet trudny, pełen oszczędności i wyrzeczeń – tak w skrócie o elbląskich finansach na przyszły rok mówią miejscy radni. Zdaniem koalicji rządzącej, samorząd musi szukać dodatkowych pieniędzy, by przeciwdziałać skutkom polityki rządu, który zmniejszył podatki, wprowadził podwyżki dla nauczycieli, a ciężar tych zmian przerzucił na samorządy. Radni PiS zaprzeczają wskazując, że widoczny jest wzrost subwencji oświatowej przekazywanej przez rząd.

Elbląg będzie musiał zacisnąć pasa. Budżet na 2020 rok dla miasta wynosi 702 miliony zł. To o 24 miliony zł więcej niż w 2019 roku. Z kolei o 50 milionów zł wzrosną dochody i wydatki. 22 mln zł zostały zaplanowano na inwestycje, z tego tylko 7 milionów to środki własne miasta. Reszta pochodzić będzie ze wsparcia unijnego i dotacji. Samorząd zapowiada, że będzie musiał szukać oszczędności.

Zdaniem koalicyjnych radnych miasta (PO, KWW Witolda Wróblewskiego), dopięcie budżetu utrudniały zmiany wprowadzone przez rząd. Wśród nich wymieniali zwiększenie dodatków do 300 złotych za wychowawstwo w szkołach i przedszkolach. Z budżetu na ten cel przeznaczonych będzie 630 tysięcy złotych, a na dodatki dla stażystów 64 tysiące złotych.

Innego zdania są opozycyjni radni PiS, którzy twierdzą, że następuje wzrost subwencji oświatowej.

– Dla porównania, w 2012 roku było prawie 20 tysięcy uczniów, a bieżący rok to nieco ponad 15 tysięcy uczniów. Więc pieniędzy, właśnie na oświatę, mamy o wiele więcej w budżecie miasta. Kwestia dotyczy raczej samego zarządzania oświatą i wydatków na nią – Paweł Kowszyński, elbląski radny z PiS.

W głosowaniu nad budżetem na 2020 rok wzięło udział 24 radnych. 17 było za przyjęciem, jeden przeciw, a 6 wstrzymało się od głosu. Miasto nie planuje zaciągać kolejnych kredytów. Dług Elbląga w przyszłym roku ma zmniejszyć się do 296 milionów złotych.

Źródło: TVP Olsztyn

4 komentarze

 • xxx Reply

  2 stycznia 2020 at 11:30

  Ale będzie przekop i enblong bedzie nowym honk kongeiem, naczelnik wie co robi.

 • Wlodzimierz Reply

  6 stycznia 2020 at 09:34

  Szanowni Elblazanie,
  Budzet Elblaga z perspektywy duzego miasta rzeczywiscie wyglada mizernie podobnie jak jakosc zarzadzania miastem przez ludzi ktorzy nie potrafia wyrwac sie z wszechogarniajacego marazmu i braku talentu oraz energii potrzebnej do wyrwania Miasta z letargu a macie niezwykle projekty ,ktore dalyby wlasciwy handikap rozwojowy Miasta i Regionu ,projekty polskiego Inzyniera Marka Baranskiego z Poznania wspolczesnego wizjonera i stratega gospodarczego oraz Edmunda Szweda polskiego przedsiebiorcy i uznanego autorytetu. Koncepcje tych dwoch osob oraz oferowane realne projekty nie moga znależć uznania w oczach zdrowo myslacych ludzi ,mieszkancow waszej Ziemi Elblaskiej.To ewidentna strata i marnowany potencjal takich ludzi,

 • Ręce opadają Reply

  7 stycznia 2020 at 20:50

  Pis jak zwykle łże w żywe oczy. Niestety prawda jest taka, że kupuje ludzi za ich własne pieniądze. Obiecuje cuda i inne gruchy na świerkach i wierzbach przerzucając wszystko na samorządy. Dali kasę? Dali. A jak i skąd to już nie ich problem. Jeszcze jedna kadencja i będzie gorzej niż w Grecji. Będziemy się zjadać

  • Miroslaw Reply

   23 stycznia 2020 at 13:32

   Kolego -dali kase jak sam napisaleś, Zapewniam cie ,że wiedzieli iz taka kase mogli dać … co wielu ludziom żyjacym w niedostatku a czesto w biedzie …poptawilo sytuacje na tyle ze maja na chleb…poprzednie rządy tylko gadaly i i nic nie robiły,,,Polska jest dla Polakow ,ktorzy od wiekow zamieszkuja te ziemie.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register