Frombork. W zabytkowych obiektach powstaną pracownie artystyczne

W połowie maja 2018 we Fromborku w neogotyckim  nowym pałacu biskupim i znajdującej się w jego pobliżu wozowni rozpoczną się roboty budowlane i prace konserwatorskie. Wszystko po to, żeby za dwa lata można było udostępnić obiekty do zwiedzania i twórczej pracy w planowanych pracowniach artystycznych.

7 maja 2018, w imieniu Rzymskokatolickiej Parafii pw. Wniebowzięcia NMP we Fromborku, proboszcz ks. dr Jacek Wojtkowski podpisał umowę na realizację prac budowlanych z Przedsiębiorstwem Budowlanym  “Skorłutowski”sp. j z Olsztyna oraz na pełnienie nadzoru inwestorskiego z firmą Rzeczoznawstwo i Usługi Budowlane „MIRO” inż. Mirosław Ożubko z Elbląga.

Podpisanie umów miało miejsce w zabytkowych wnętrzach, w których prace konserwatorskie będą dotyczyć zachowanej oryginalnej stolarki oraz niezwykle cennych pieców kaflowych z berlińskiej fabryki Tobiasa Christopha Feilnera, projektowanych m.in. przez  znakomitego architekta Carla  Friedricha  Schinkla.

W czasie przygotowywania projektu pn. Remont i modernizacja budynków nowego pałacu biskupiego i wozowni wraz z otoczeniem do prowadzenia działalności kulturalnej pn. Fromborska Inicjatywa Kulturalna ››Wozownia Sztuk‹‹, który zdobył na realizację dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, Parafia nawiązała współpracę z placówkami oświatowymi i organizacjami pozarządowymi zrzeszającymi artystów, co daje pewność zrealizowania celów projektu i twórczego wykorzystania potencjału całego Wzgórza Katedralnego we Fromborku.

W wozowni zostanie urządzona galeria sztuki oraz pracownie: plastyczna i batiku, rzeźbiarsko-garncarska, muzyczna, fotograficzna i grafiki komputerowej, a w pałacu, w reprezentacyjnych salach, przygotowana będzie wystawa przypominająca dawnych mieszkańców pałacu i ważne postaci, które tu gościły. Powstanie także miejsce na kameralne koncerty i spotkania.

Zakończenie realizacji projektu planowane jest na styczeń 2020 roku.

Informacja nadesłana

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register