Gdański portal sprawdził. Tramwaje w Elblągu jeżdżą bardzo wolno

W Polsce funkcjonuje łącznie 15 sieci tramwajowych. Dziennikarze portalu PulsGdanska.pl sprawdzili, z jakimi przeciętnymi prędkościami poruszają się tramwaje w naszym kraju. Analizie poddane zostało 12 z 15 istniejących systemów tramwajowych w kraju: Gdańsk, Szczecin, Elbląg, Olsztyn, Grudziądz, Bydgoszcz, Poznań, Warszawę, Łódź, Wrocław, Górnośląski Okręg Przemysłowy i Kraków.

Z uwagi na trwający szeroki zakres prac modernizacyjnych i radykalnie zmniejszoną skalę funkcjonowania sieci, w naszej analizie nie wzięliśmy pod uwagę Częstochowy, Gorzowa Wielkopolskiego i Torunia.

Analizie poddane zostały prędkości komunikacyjne w szczycie komunikacyjnym, około godziny 15.00, a także poza szczytem komunikacyjnym, około godziny 21.00. Taki podział zastosowany został ze względu na różne rozkładowe czasy przejazdów w szczycie i poza szczytem stosowane na większości sieci tramwajowych.

Dla każdego z miast została również wyliczona średnia prędkość komunikacyjna ogółem (obejmują kursy szczytowe oraz pozaszczytowe). Wartość ta posłużyła do stworzenia rankingu miast.

W rankingu miast w których tramwaje kursują najszybciej zwyciężył Poznań ze średnią prędkością 20,8 km/h. Zaraz za stolicą Wielkopolski znalazły się Bydgoszcz (20,5 km/h) oraz Szczecin (20,3 km/h). Tuż za podium uplasowała się najnowsza sieć tramwajowa w Olsztynie z prędkością 19,8 km/h. Kolejne cztery miasta w rankingu mają bardzo podobną prędkość komunikacyjną – Warszawa (18,9 km/h), Grudziądz i Kraków (18,8 km/h) oraz Górnośląski Okręg Przemysłowy z wynikiem 18,6 km/h.

Tramwaje we Wrocławiu pokonują swoje trasy ze średnią prędkością 17,8 km/h (9 miejsce), zaś w Gdańsku pojazdy osiągają średnią prędkość komunikacyjną na poziomie 17,1 km/h.

Na dole tabeli rankingowej znalazły się Elbląg (17,0 km/h) oraz Łódź (15,6 km/h).

Autorzy rankingu wskazali też linie tramwajowe w Polsce, których pasażerowie najszybciej poruszają się po swoich miastach. W rankingu linii uwzględnionych zostało aż 160 połączeń ze wszystkich 12 miast. Najwyższą prędkość komunikacyjną w Polsce ma poznańska linia 14 z wynikiem 27,6 km/h. Na przeciwległym krańcu tego rankingu znalazła się linią tramwajowa numer 38 kursująca w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Tramwaje pokonują odcinek pomiędzy pętlami ze średnią prędkością jedynie 12,5 km/h.

Najszybsze i najwolniejsze linie tramwajowe w każdym z miast można znaleźć w pełnym raporcie pod adresem: https://pulsgdanska.pl/RaportTramwajowy2021

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register