GDDKiA alarmuje: Budowana „siódemka” jest notorycznie rozkradana – zagraża to inwestycji

W tym roku nasiliły się kradzieże oznakowania, kabli oświetleniowych i innych elementów infrastruktury drogowej w woj. warmińsko-mazurskim – podał olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Rzecznik olsztyńskiej GDDKiA Karol Głębocki poinformował, że straty spowodowane kradzieżami elementów infrastruktury drogowej na drogach krajowych przez pierwsze 10 miesięcy tego roku wyniosły w woj. warmińsko-mazurskim blisko 250 tys. zł. Jak mówił PAP, tego typu przestępstw jest znacznie więcej niż w poprzednich latach.

Jego zdaniem, giną zarówno elementy oznakowania, oświetlenia, jak i wygrodzenia dróg. Najczęściej chodzi o kradzieże miedzianych kabli i innych metalowych przedmiotów, które można sprzedać na złom.

Według GDDKiA, w takich przypadkach szkodliwość kradzieży nie polega wyłącznie na stracie finansowej zarządcy dróg. Złodzieje stwarzają przede wszystkim poważne zagrożenie dla życia i zdrowia uczestników ruchu drogowego.

– Bariery ochronne pozbawione taśmy napinającej nie będą skutecznie chronić kierowców przed wypadnięciem z drogi. Brak ogrodzenia znacznie zwiększa ryzyko kolizji ze zwierzyną leśną. Brak oznakowania czy oświetlenia drogi utrudnia właściwą ocenę sytuacji na drodze, czego skutki łatwo sobie wyobrazić – podkreślił Głębocki.

Najwyższe szkody w województwie odnotowano na terenie działania Rejonu GDDKiA w Elblągu, gdzie skradziono urządzenia o wartości ponad 200 tys. zł. Zginęły m.in. pokrywy studni kanalizacji deszczowej, słupki ogrodzeniowe, brama z Miejsca Obsługi Podróżnych, akumulator zasilający znaki aktywne, zegar astronomiczny sterujący oświetleniem drogowym, a nawet drewniany ekran przeciwolśnieniowy.

Według GDDKiA w tym rejonie złodzieje szczególnie upodobali sobie kable zasilające oświetlenie na węzłach drogowych. Zanim zostali zatrzymani na gorącym uczynku przez policję z Pasłęka, dokonali sześciu kradzieży takich kabli o łącznej wartości 188 tys. zł.

Olsztyńska GDDKiA apeluje do wszystkich osób, które zauważą przy drogach podejrzane zachowania mogące świadczyć o kradzieży urządzeń, o poinformowanie o tym Punktu Informacji Drogowej tej instytucji lub bezpośrednio policji.

źródło: onet.pl

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register