Gdzie umieścić kinkiety?

Dobrze zaplanowane i rozmieszczone oświetlenie to element nie tylko dekoracyjny, ale przede wszystkim praktyczny. W większości pomieszczeń nie wystarczą jedynie górne lampy – potrzebne jest również dodatkowe, boczne oświetlenie, które rozjaśni tę przestrzeń, gdzie lampa sufitowa nie sięga. Sprawdzonym oświetleniem uzupełniającym są kinkiety, które montuje się na ścianach.

W jakich wnętrzach sprawdzą się kinkiety?

Kinkiety należą do oświetlenia uzupełniającego – nie są stosowane jako główne źródło światła, ale w wielu wnętrzach są niezbędne. Jednym z pomieszczeń, w których z pewnością się przydadzą jest salon. To najczęściej duży i przestronny pokój, w którym lampa sufitowa jest niewystarczająca. Kinkiety w salonie montujemy w tych miejscach, które chcemy dodatkowo doświetlić. Może to być kanapa, fotel, w którym często czytamy, a także stół, jeśli znajduje się przy którejś ze ścian. Aby oświetlenie górne i boczne stanowiły jednolitą całość, warto sięgać po lampy sufitowe i kinkiety pochodzące z jednej linii produktowej. Takie zestawy znajdziesz  w sklepie lampywmagazynie.pl.

Boczne oświetlenie w postaci kinkietów bardzo dobrze spisuje się także w sypialni. Montujemy je najczęściej na tej ścianie, na której znajduje się zagłówek łóżka. Trzeba pamiętać, by lampy znajdowały się na odpowiedniej wysokości. Optymalnie około 75 centymetrów powyżej górnej krawędzi materaca. Pamiętajmy, że światło w sypialni jest potrzebne, ale nie musi być bardzo intensywne. Jeśli kinkiety świecą bardzo jasno, warto zamontować je nieco wyżej. Lampy boczne można również zamontować po obu stronach lustra w przedpokoju lub w łazience – odbicie będzie wtedy lepiej doświetlone niż przy wyłącznie górnym oświetleniu.

Bezpieczny korytarz i klatka schodowa

Kinkiety znajdują zastosowanie nie tylko we wnętrzach mieszkalnych, ale również na korytarzach i klatkach schodowych. Są to najczęściej przestrzenie słabo oświetlone światłem dziennym (lub nawet nie ma go wcale), a lampy sufitowe montowane na półpiętrach nie zapewniają odpowiedniego doświetlenia wszystkich zakamarków. Aby zapewnić bezpieczeństwo osobom korzystającym z klatki schodowej, warto na ścianach zamontować kinkiety. Powinny się one znajdować na wysokości nieco powyżej oczu osoby, która idzie po schodach – optymalnie około 180 cm. Kinkiety montowane na klatkach schodowych mają przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo, kwestie estetyki są drugorzędne. Nie muszą więc to być efektowne i dekoracyjne lampy. Proste, minimalistyczne kinkiety, dopasowane do kolorystyki pozostałych elementów w zupełności wystarczą. 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register