Gigantyczne zwolnienia w GE. Obejmą też elblążan?

To nie jest dobra informacja dla pracowników elbląskiej filii firmy General Electric. Wiele wskazuje na to, że zapowiadana potężna redukcja zatrudnienia obejmie również nasze miasto. W ubiegłym roku w tej firmie z pracą pożegnało się 150 osób.

Jak donosi portal bankier.pl, General Electric zwolni 12 tys. pracowników, co stanowi 18 proc. działu firmy zajmującej się energetyką. Cięcia etatów obejmą zarówno pracowników zawodowych, jak i produkcyjnych na całym świecie.

“Bolesne ale konieczne” straty pomogą zaoszczędzić 1 mld dol. w przyszłym roku – donosi serwis BBC.

General Electric w samej Wielkiej Brytanii zwolni 1 100 pracowników w sektorze energetycznym. W Szwajcarii wypowiedzenia obejmą około jednej trzeciej siły roboczej firmy, a w Niemczech będzie to jedna szósta pracowników.

W Polsce redukcja zatrudnienia ma objąć 300 osób i wiele wskazuje na to, że pracę będą tracić również osoby zatrudnione w Elblągu. Na razie jednak ilość etatów, które zostaną zlikwidowane nie jest znana.  Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w GE w Elblągu z pracą pożegnało się w sumie 150 osób. Wygląda na to, że to jeszcze nie koniec redukcji zatrudnienia.

W październiku GE obniżyło prognozę zysków po tym, jak odnotowało spadek wyniku za trzeci kwartał o 5% do 1,8 mld USD, ze względu na słabe obroty w sektorze energetycznym i naftowo-gazowym.

GE Power to największy zakład przemysłowy w branży, zatrudniający ponad 55 000 osób na całym świecie. Pracownicy zrzeszeni w związkach zawodowych zapowiedzieli walkę o utrzymanie miejsc pracy.  Jak czytamy w depeszy BBC, Klaus Stein, przedstawiciel związku IG Metall w zakładzie GE w Mannheim, oświadczył, że ogłoszenie nie jest “uzasadnione strategicznie ani ekonomicznie” i służy jedynie maksymalizacji krótkoterminowego zysku dla akcjonariuszy.

Redukcja etatów pomoże General Electric zmniejszyć koszty o 1 mld dol. w przyszłym roku. Plan ten jest częścią programu, który ma doprowadzić do obniżenia kosztów w wysokości 3,5 mld dol. do 2018 roku.

– Decyzja ta była bolesna, ale niezbędna do tego, aby GE Power zareagował na zakłócenia na rynku energii – powiedział w oświadczeniu szef działu Russell Stokes. – Tradycyjne rynki energetyczne, w tym gaz i węgiel, złagodniały- podało GE, wyjaśniając decyzję o cięciach zatrudnienia.

Źródło: bankier.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register