Global sourcing – na czym polega?

Global sourcing to idea związana z pozyskiwaniem dostawców produktów i usług na rynkach międzynarodowych. Nawiązywanie współpracy między przedsiębiorstwami z różnych krajów cieszy się dużą popularnością zwłaszcza w państwach Unii Europejskiej, gdzie przyjazne uwarunkowania prawne pozwalają na tworzenie korzystnych umów.

Czym jest global sourcing?

Global sourcing to proces w którym firma korzysta z rynków globalnych przy pozyskiwaniu zaopatrzenia zarówno na cele produkcyjne, jak i bezpośrednio na handel w swoim kraju. Jest to więc po prostu otwarcie się na zagranicznych dostawców. Zwykle strategia ta realizowana jest przez zewnętrzne firmy, które posiadają kontakty i możliwości związane z uzyskiwaniem korzystnych umów w innych państwach. Firmy partnerskie zajmują się poszukiwaniem konkretnych usługodawców i dostawców zarówno gotowych produktów, jak i komponentów oraz surowców potrzebnych do wytwarzania towarów.

Global sourcing działa korzystnie nie tylko w ramach wspólnoty państw, a więc Unii Europejskiej, ale umożliwia także nawiązywanie współpracy z partnerami z całego świata. Idea bazuje na znalezieniu najkorzystniejszych warunków. Dlatego bardzo często udaje się znaleźć niskie ceny półproduktów także w azjatyckich krajach. Bariera językowa w wielu przypadkach spowalnia proces tworzenia umów, dlatego tak ważne jest to, aby korzystać z wiedzy i doświadczenia firm, które specjalizują się w global sourcing na konkretnych rynkach.

Jak w praktyce działa global sourcing?

Global sourcing bardzo często realizowany jest przez zewnętrzne podmioty, które znajdują partnerów biznesowych do stworzenia korzystnych i długoterminowych umów. W takim przypadku przedsiębiorstwo, które działa w Polsce określa swoje zapotrzebowanie, tworzy dokładny plan oraz ewentualnie przygotowuje przemyślane alternatywy. Na podstawie tego możliwe jest następnie znalezienie dostawców odpowiadającym konkretnym potrzebom właściciela firmy.

Specjaliści zajmujący się działaniami global sourcing analizują wybrane rynki oraz oceniają możliwości wybranych przedsiębiorstw zagranicznych. Przy wykonywaniu analiz często korzysta się z już wcześniej nawiązanych relacji biznesowych, co w znacznym stopniu skraca czas potrzebny na zaopiniowanie umów. Ostateczna decyzja zawsze zależy od właściciela firmy w Polsce i to on może zająć się pozostałymi aspektami dotyczącymi nawiązywanej współpracy. Należy jednak zauważyć, że w wielu przypadkach to właśnie eksperci od global sourcing prowadzą negocjacje oraz zlecają audyty dotyczące przykładowo jakości zamawianych towarów.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register