Grupa referendalna nie zebrała wymaganej ilości podpisów. Referendum w Elblągu nie będzie

Stefan Rembelski, pełnomocnik Grupy Referendalnej w Elblągu poinformował, że nie udało się zebrać w wymaganym ustawowo czasie odpowiedniej ilości prawidłowych podpisów pod wnioskiem o odwołanie prezydenta miasta i radnych miejskich. Jednocześnie Grupa Referendalna nie przekazała list zebranych podpisów Komisarzowi Wyborczemu i ma zamiar je komisyjnie zniszczyć.

Grupa referendalna, jak poinformowała na konferencji prasowej, zebrała 9123 podpisy. To wystarczająca ilość, aby złożyć do Komisarza Wyborczego wniosek o przeprowadzenie referendum w Elblągu.

Jednak członkowie grupy dokonali samodzielnie weryfikacji zebranych list z podpisami mieszkańców Elbląga.

– Po własnej formalnej weryfikacji wszystkich 913 kart, którą przeprowadziliśmy przez weekend, okazało się, że 686 podpisów było niepełnych. Brakowało numerów PESEL, był niepełny bądź brakowało pełnego adresu. Poprawnie złożonych podpisów pozostało więc 8437, co nie spełnia ustawowego wymogu 10 procent uprawnionych do głosowania. W związku z tym Grupa Referendalna nie złoży wniosku do komisarza wyborczego o przeprowadzenie referendum – poinformował Stefan Rembelski, pełnomocnik grupy inicjatywnej w sprawie odwołania prezydenta Elbląga i Rady Miejskiej.

To oznacza, że referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta i radnych miejskich się nie odbędzie. Do tej sytuacji odniósł się również prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

– Cieszę się bardzo, że zgłoszona inicjatywa referendalna nie zostanie zrealizowana. Chciałbym podziękować mieszkańcom Elbląga, którzy wykazali się mądrością, odpowiedzialnością i nie dali się zwieźć zmanipulowanym informacjom – mówił prezydent Wróblewski i zwrócił uwagę, że… – Referendum po czterech latach trwającej kadencji i na rok przed wyborami nie należy do rozsądnych, a inicjator referendum nie interesował się sprawami miasta, nie składał żadnych interpelacji.

– Jeszcze raz dziękuję mieszkańcom – podkreślił Wróblewski.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register