Gwałtownie hamujesz przed pieszym? Możesz dostać 500 zł mandatu! /film/

500-złotowy mandat oraz 10 pkt karnych to kara, jaką poniósł młody kierowca, który prowadząc auto osobowe tak bardzo był zajęty rozmową z pasażerką, że w ostatniej chwili wyhamował przed 71-latkiem, który znajdował się wtedy na przejściu.

O całym zajściu pieszy powiadomił policjantów, którzy dotarli do 21-latka i dopilnowali, by odpowiedział za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Pewien 71-leni mieszkaniec Braniewa może mówić o dużym szczęściu, bo centymetry zdecydowały o tym, że nie został potrącony na przejściu dla pieszych. Mężczyzna pod koniec kwietnia powiadomił oficera dyżurnego, że młody kierowca „prawie go przejechał”. W rozmowie ze zgłaszającym funkcjonariusze ustalili, że tego dnia 71-latek przechodził przez przejście na drugą stronę ulicy. W pewnym momencie, gdy znajdował się w połowie przejścia – w ostatniej chwili, gwałtownie zahamował przed nim kierowca seata. Mężczyzna zwrócił uwagę 21-latkowi, a następnie o wszystkim powiadomił policjantów. 71-latek dodał również, że „trzeba uczyć młodych kierowców bezpiecznej jazdy”.

 

Funkcjonariusze ustalili personalia 21-latka i wezwali go do jednostki. 21-latek przyznał, że tego dnia w trakcie jazdy zajęty był rozmową z pasażerką i dlatego gwałtownie hamował przed pieszym. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie został ukarany przez policjantów 500-złotowym mandatem oraz 10 pkt. karnymi.

Zgodnie z art. 86 § 1 kodeksu wykroczeń, każdy kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny. W tym miejscu należy podkreślić, że to zagrożenie nie musi być bezpośrednie, ale musi być realne i konkretne. Świadczyć o tym może jakieś zdarzenie, którym może być uderzenie pojazdu w przeszkodę, ale także zmuszenie innego użytkownika drogi np.: do gwałtownego hamowania lub zmiany kierunku poruszania się.

Przypominamy! Kierowco zachowaj szczególną ostrożność dojeżdżając do przejść dla pieszych, a przede wszystkim – zwolnij! Wzmożona czujność za kierownicą może zapobiec zdarzeniom na drodze!

KPP Braniewo

4 komentarze

 • sylwek Reply

  20 maja 2018 at 18:32

  Gorzej jak pieszy Ci wychodzi w ostatniej chwili… Czasem nie da się inaczej niż gwałtownie, nawet jak jechałeś wolno. Ale te wszystkie bzdurne przepisy zmuszają mnie tylko do tego, żeby mieć zawsze yanosika włączonego i uważać, aby nie dostać mandatu.

 • Keys Reply

  20 maja 2018 at 22:27

  Za nadurzycie uprawnien wobec funkcjonariuszy Policji powinno sie wszczac postepowanie o przekroczenie uprawnien polegajace na wystawieniu mandatu bezprawnie. Taki mandat dostal naprzyklad kierowca co staranowal bramki na autostradzie A1. Kierowca zagrozenia nie spowodowal jechal z dozwolna predkoscia a zachamowanie w ostatniej chwili nie jest stwarzaniem zagrozenia. Jest to naduzycie wladzy za ktore funkcjonarisze powinni zostac ukarani.

 • Keys Reply

  20 maja 2018 at 22:28

  Za nadurzycie uprawnien wobec fuunkcjonariuszy.Policji powinno sie wszczac postepowanie o przekroczenie uprawnien polegajace na wystawieniu mandatu bezprawnie. Taki mandat dostal naprzyklad kierowca co staranowal bramki na autostradzie A1. Kierowca zagrozenia nie spowodowal jechal z dozwolna predkoscia a zachamowanie w ostatniej chwili nie jest stwarzaniem zagrozenia. Jest to naduzycie wladzy za ktore funkcjonarisze powinni zostac ukarani.

 • Janek Reply

  21 maja 2018 at 10:07

  Jeszcze powinien oddać pieszemu za pranie spodni.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register