Helena Pilejczyk nie żyje. To wielka strata dla Elbląga

Helena Pilejczyk nie żyje. Zmarła wczoraj w wieku 92 lat. Kondolencje rodzinie złożył prezydent Elbląga Witold Wróblewski oraz przewodniczący Rady Miasta Antoni Czyżyk.

12 listopada, w wieku 92 lat zmarła Helena Pilejczyk – Honorowa Obywatelka Elbląga, łyżwiarka szybka – brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Squaw Valley w 1960 r.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższą sobotę – 18 listopada. O godz. 12.30 wystawiona zostanie trumna z ciałem Zmarłej, o godz. 13.00 rozpocznie się Msza św. pogrzebowa w Katedrze św. Mikołaja. Po niej ok. godz. 14.00 nastąpi złożenie trumny w grobie na Cmentarzu Agrykola.

Z ogromnym smutkiem przyjąłem informację o śmierci Pani Heleny Pilejczyk – Honorowej Obywatelki Elbląga, łyżwiarki szybkiej – brązowej medalistki igrzysk olimpijskich w Squaw Valley w 1960 r. To wielka strata dla Elbląga. Pani Helena całe swoje życie: sportowe, zawodowe i osobiste związała z naszym miastem. W Elblągu rozwijała swój talent sportowy, a po zakończeniu czynnej kariery sportowej dzieliła się wiedzą i przekazywała kolejnym pokoleniom miłość do sportu. Jako trener wychowała wielu znakomitych zawodników, którzy, idąc w jej ślady, zdobywali medale i ustanawiali kolejne rekordy. Dziś w sposób szczególny odczuwamy wdzięczność za wieloletnią pracę na rzecz rozwoju naszego miasta i elbląskiego sportu. Pani Lusia na zawsze pozostanie w naszej pamięci! Rodzinie, Bliskim i całej sportowej społeczności składam wyrazy współczucia i żalu – informuje na swojej stronie na facebooku prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Helena Pilejczyk urodziła się 1 kwietnia 1931 r. Początkowo uprawiała grę w siatkówkę i lekkoatletykę, wkrótce jednak zmieniła dyscyplinę na łyżwiarstwo szybkie. Jej kariera sportowa była pełna sukcesów.

Trzydzieści siedem razy zdobywała tytuł Mistrzyni Polski, ustanowiła 48 rekordów Polski, jest medalistką Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich. Po skończeniu czynnej kariery zawodniczej nadal była związana z łyżwiarstwem szybkim. Jako trener wychowała wielu znakomitych zawodników, którzy, idąc w jej ślady, zdobywali medale i ustanawiali kolejne rekordy.

61 lat temu, dokładnie 21 lutego 1960 r., w amerykańskiej miejscowości Squaw Valley Helena Pilejczyk wywalczyła brązowy medal na igrzyskach olimpijskich w wyścigu łyżwiarek szybkich na 1500 metrów.

Dokonania Pani Heleny Pilejczyk były wielokrotnie nagradzane, została odznaczona m.in. Srebrnym i Brązowym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W czerwcu 2002 roku Rada Miejska w Elblągu nadała pani Helenie Pilejczyk tytuł Honorowego Obywatela Elbląga. 10 lat temu Jej imię nadano krytemu lodowisku przy ul. Karowej.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register