Interim manager – „agent” do zadań specjalnych

Kiedy w przedsiębiorstwie zaczyna dziać się źle, gdy potrzebna jest fachowa, doradcza pomoc, kiedy firma staje przed nowym wyzwaniem i potrzebuje specjalistycznej wiedzy, warto wówczas rozważyć wynajęcie do konkretnego zadania wysokiej jakości specjalisty – Interim Managera.

To nie jest fanaberia wielkich przedsiębiorstw. Managerowie do zadań specjalnych – interim managerowie pracują w wielu firmach w Polsce i na całym świecie – nie tylko tych największych, również tych mniejszych, start-upów, firm koncepcyjnych – które dopiero się rodzą w śmiałych planach przedsiębiorców.

Dlaczego warto postawić na zatrudnienie interim managera? W dużym skrócie można powiedzieć, że w takim wypadku przedsiębiorca „nabywa” wraz z człowiekiem nie tylko jego olbrzymie doświadczenie i wiedzę, ale również oszczędza swój czas – który może uwolnić z procesów oddelegowanych do interim managera.

Kim jest Interim Manager?

Interim Manager to najwyższej klasy specjalista posiadający udokumentowane sukcesami doświadczenia na najwyższych szczeblach zarządzania przedsiębiorstwami. Zawsze pracuje na zasadzie zawierania terminowych kontraktów, gdzie rozwiązuje powierzone mu problemy firmy. W oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie proponuje niezbędne zmiany w przedsiębiorstwie, przygotowuje dokładny plan działania i wdraża je do realizacji.

Nie masz czasu – Interim Manager pomoże

Może pojawić się również taka sytuacja, że jako właściciel firmy nie masz w pewnym momencie czasu zarządzać własnym przedsiębiorstwem, rozwijasz dodatkową działalność – a chcesz, aby Twoimi przedsięwzięciami przez ten konkretny okres pokierował wysokiej jakości specjalista. Zatrudniając na ten czas interim managera masz wówczas pewność prawidłowego działania takiej osoby w celu jak najlepszego rozwoju twojej firmy i rzetelnego wypełniania jej obowiązków. To się po prostu opłaca – kupujesz nie tylko spokój, ale też pewność prawidłowego funkcjonowania Twojego przedsiębiorstwa.

Dlatego Interim Manager, wraz z gronem innych specjalistów, może przejąć na jakiś czas zarządzanie firmą w celu realizacji przygotowanego wcześniej planu. Celem jego działań będzie zawsze maksymalne podniesienie wartości firmy.

– Interim Manager to dla wielu firm, przy trwających problemach ze znalezieniem wartościowego pracownika, ciekawa opcja utrzymania płynności biznesowej. Z kolei w przypadku utraty pracownika lub odejścia kluczowej osoby z firmy, interim jest bardzo skuteczną interwencją biznesową. Szybko przejmuje obowiązki i nadzór nad procesami np.: prowadzi dział sprzedaży i marketingu, do czasu znalezienia na rynku pracy nowej osoby – wyjaśnia Janusz Pietruszyński z firmy Koncept Konsulting oferującej menadżerów do wynajęcia w różnych specjalizacjach.

Teraz prześledźmy w dużym skrócie jakie korzyści przyniesie praca z Interim Managerem Twojej firmy:

  • Wzmocnienie lub uzupełnienie zarządzania w całej firmie lub w poszczególnych jej działach;
  • Skuteczny sposób na rozwiązanie konkretnego problemu w firmie;
  • Usprawnienie poszczególnych procesów biznesowych;
  • Możliwość współpracy z najlepszymi menedżerami nie tylko z Polski;
  • Otrzymanie w przystępnej cenie szerokiej wiedzy i doświadczenia Interim Managera;
  • Oszczędność czasu i pieniędzy na zatrudnienie i przeszkolenie nowego managera;
  • Brak kosztów stałych związanych z zatrudnieniem na etat;
  • Możliwość ustalenia wynagrodzenia za skuteczną realizacją powierzonego projektu.

Kiedy warto na pewno zatrudnić Interim Managera?

Najczęściej duże przedsiębiorstwa wynajmują Interim Managera w związku z koniecznością przeprowadzenia restrukturyzacji zatrudnienia. To nie tylko niezbyt przyjemny proces, ale również konieczna selekcja zwalnianych pracowników i ustalenie, kto powinien zachować swoje stanowisko.

Restrukturyzacja całego przedsiębiorstwa. Wówczas niemal koniecznością jest wynajęcie wysokiej klasy managera „z zewnątrz” środowiska firmy, aby ten na chłodno przeanalizował co w firmie jest cennego a co powinno zostać niemal natychmiast zaniechane. Interim Manager stworzy wówczas nową perspektywę rozwoju firmy poprzez określenie jej obecnego miejsca i dróg wzrostu oraz zaproponowanie konkretnych zadań do realizacji.

Sytuacje kryzysowe – takie zdarzają się często w wielu przedsiębiorstwach. Kiedy staniemy przed dużym problemem, który nie tylko hamuje rozwój firmy, ale również może zagrozić jej egzystencji, warto wówczas sięgnąć po Interim Managera – jego wiedza i doświadczenie pomoże wyjść naszej firmie z tarapatów.

Przygotowanie do zmiany struktury własności firmy – kiedy wchodzimy w proces sprzedaży naszego przedsiębiorstwa lub czeka nas trudna fuzja.

Zbudowanie i wdrożenie nowych struktur niezbędnych do realizacji zadań dotychczas nie realizowanych przez firmę, oraz integracja nowych struktur z resztą firmy;

Wsparcie konkretnego menedżera fachową wiedzą i doświadczeniem – zdarza się, że zatrudniony przez nas manager napotyka problemy w zarządzaniu powierzoną mu strukturą. Zamiast zwalniać takiego managera, wysyłać go na kosztowne szkolenia – warto wesprzeć go wiedzą i doświadczeniem Interim Managera – odbędzie się to szybciej i taniej dla naszego przedsiębiorstwa.

Potrzeba zbudowania profesjonalnego zespołu do pracy nad projektem – kiedy nasza firma wchodzi na całkiem nowe rynki lub opracowuje nowy produkt, usługę. Do całkiem nowego projektu przyda się z pewnością osoba z olbrzymią wiedzą i doświadczeniem na rynku. To pomoże wyeliminować praktycznie wszystkie możliwe błędy „dzieciństwa” produktu czy usługi i zapobiegnie dodatkowym kosztom, niekiedy całkiem sporym, dla przedsiębiorstwa.

Konieczność zastąpienia nieobecnego menedżera – zdarza się, że ktoś z naszej wysokiej kadry managerskiej zachoruje lub weźmie dłuższy urlop. To może niemal sparaliżować procesy decyzyjne w każdym przedsiębiorstwie. Na to żaden rozsądny właściciel firmy nie może sobie pozwolić. Wówczas, na czas nieobecności naszego pracownika warto zatrudnić Interim Managera, który nie tylko uzupełni „lukę” spowodowaną nieobecnością naszego podstawowego pracownika, ale również być może usprawni przez ten czas pewne procesy w firmie i zapewni jej szybszy wzrost.

Ekspansja na nowe rynki – tu konieczna niemal jest specjalistyczna wiedza jaką dysponuje Interim Managera. Potrzebne są bowiem gruntowne analizy nowych miejsc działania przedsiębiorstwa, bardzo szczegółowe projekty działań i sprawny, dobrze przygotowany proces wejścia na nowe terytoria działalności gospodarczej naszego przedsiębiorstwa.

Koncept Konsulting
ul. Zacisze 2 
82-300 Elbląg

Zadzwoń jeżeli potrzebujesz menadżera do wynajęcia 664 451 092

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register