Jacek Protas marszałkiem województwa? Czy w Elblągu powstanie koalicja prezydenta z PO?

Rada Regionu Warmińsko-Mazurskiego PO zdecydowała o zawiązaniu w sejmiku koalicji z PSL i prowadzeniu rozmów z ludowcami o obsadzie zarządu województwa. Na kandydatkę na przewodniczącą sejmiku została wskazana Bernadeta Hordejuk – informuje Onet .pl.

O decyzjach podjętych przez regionalne władze tej partii poinformował przewodniczący regionu PO poseł Jacek Protas. – Rada regionu podjęła uchwałę o zawiązaniu koalicji w sejmiku województwa z PSL. Wskazała naszą kandydatkę, panią Bernadetę Hordejuk, na przewodniczącą sejmiku. Upoważniła zarząd regionu do prowadzenia rozmów z naszym partnerem koalicyjnym na temat kształtu i obsady zarządu województwa warmińsko-mazurskiego – powiedział.

Protas przypomniał, że rozmowy i uzgodnienia o sejmikowych koalicjach z udziałem PO były prowadzone na poziomie krajowym, ale – jak zaznaczył – zgodnie ze statutem, to właśnie rada regionu podejmuje decyzję o zawarciu koalicji w sejmiku.

Jak informował sekretarz generalny PO Robert Tyszkiewicz, Koalicja Obywatelska (współtworzą ją: PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska), PSL i SLD zawarły porozumienie polityczne o wyłonieniu wspólnych koalicji w dziewięciu województwach. Jak podkreślał, to porozumienie będzie oparte „na podstawach programowych, które są negocjowane regionalnie i na ustaleniach politycznych, które także będą nabierały kształt regionalnych umów koalicyjnych”.

Szef warmińsko-mazurskiej PO powiedział, że decyzje o tym, któremu z koalicjantów przypadnie stanowisko marszałka województwa warmińsko-mazurskiego i jaki będzie podział stanowisk w zarządzie województwa, będą przedmiotem regionalnych rozmów i ustaleń. – W dotychczasowym obyczaju było, że to partia, która wygrywa wybory, ma marszałka. Natomiast, co do tego jak się zakończą nasze rozmowy, nie chcę mówić dzisiaj, zanim rozpoczniemy negocjacje – stwierdził.

Według niego rozmowy z warmińsko-mazurskim PSL zaczną się w nadchodzącym tygodniu. W piątek odbędzie się pierwsza sesja sejmiku, podczas której radni złożą ślubowanie i nastąpi wybór przewodniczącego sejmiku.

W warmińsko-mazurskim sejmiku Koalicja Obywatelska uzyskała 12 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość – 11, a Polskie Stronnictwo Ludowe – 7. W poprzedniej kadencji PSL miało 14 radnych, PO – 9, PiS – 6, SLD – 1, a marszałkiem był Gustaw Marek Brzezin z PSL. W regionalnym samorządzie koalicja PO i PSL rządzi od 12 lat.

O to, czy marszałkiem pozostanie Gustaw Marek Brzezin, czy stanowisko marszałka przypadnie komuś z PO, była pytana w sobotę w wywiadzie dla Radia Olsztyn wiceprezes PSL poseł Urszula Pasławska. Jak stwierdziła, „to rozstrzygnie się w najbliższych kilku dniach”. – Oczywiście, z mojego punktu widzenia, najlepiej by było dla województwa, aby marszałkiem był reprezentant PSL – powiedziała.

W ocenie Pasławskiej, umowa o zawarciu regionalnej koalicji pomiędzy PO i PSL na Warmii i Mazurach zostanie podpisana we wtorek lub środę.

Taka koalicja na poziomie Sejmiku Województwa może również przełożyć się na politykę elbląską. Oznaczałoby to, że jej efektem będzie zawarcie trwałego porozumienia pomiędzy Witoldem Wróblewskim – wspieranym przez PSL i posiadającym 7 radnych oraz Koalicją Obywatelską, która w elbląskiej Radzie Miasta posiada 9 radnych.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register