Jadą “maluchami” by ratować pszczoły. Będą też w Elblągu!

„Pszczoły przetrwają, gdy kwiaty zapylają” to hasło Ogólnopolskiego Rajdy w Obronie Pszczół, w którym Fiatami 126p jadą pszczelarze, miłośnicy miodu, naukowcy, uczniowie i przedstawiciele firm, które na co dzień pomagają pszczelarzom. Uczestnicy rajdu już w najbliższy czwartek – 14 wrzesnia zawitają do Elbląga. Serdecznie zapraszamy mieszkańców do udziału w tym przedsięwzięciu.

W rajdzie bierze udział 13 załóg, które wyruszyły 9 września z krakowskiego Rynku Głównego. Trasa  liczy ok. 1500 km i biegnie od Krakowa przez Nawojową (9.09), Stróże, Biszczę, Pszczelą Wolę, Lublin (11.09), Puławy (11.09), Siedlce (12.09), Warszawę (13.09), Olsztyn (13-14.09), Elbląg (14.09), Gdynię (15.09) do Koszalina (16.09), gdzie na Stadionie im. Figasa odbywać się będą w dniach 16-17 września Ogólnopolskie Dni Pszczelarza.

Publié par Rajd Maluchami sur samedi 2 septembre 2017

Do Elbląga Rajd Maluchów „W Obronie Pszczół” zawita w dniu 14 września 2017 (czwartek). Zbiórka przed Ratuszem Staromiejskim o godzinie 15.30, natomiast przywitanie uczestników rajdu nastąpi o godzinie 16.15. Zapraszamy do przybycia na Stare Miasto, gdzie będzie można zobaczyć „Maluchy”, porozmawiać z pszczelarzami i miłośnikami pszczół oraz zrobić sobie zdjęcie promujące akcję z napisem „Pszczoły przetrwają, gdy kwiaty zapylają”.

Czynny udział biorą w niej harcerze z Hufca Elbląg ZHP, którzy kierując się słowami Roberta Baden-Powella „Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście” pomagają pszczelarzom w ochronie pszczół.

Ktoś zada pytanie, po co nam pszczoły? Pszczoły, podobnie jak inne zapylacze, np. trzmiele potrzebują do życia i rozwoju pyłków i nektarów roślin, żywią się nimi same, a przede wszystkim karmią nimi swoje młode. Bez roślin miododajnych, czyli takich, które wydzielają pyłek i nektar, pszczoły wyginą. Bez zapylania roślin, wyginą też same rośliny. Nie trzeba wielkiej wyobraźni, żeby zdać sobie sprawę, jakie to ważne, żeby przyroda mogła się harmonijnie rozwijać.

Organizatorami Rajdu w Obronie Pszczół są: Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych, Polski Związek Pszczelarski, Stowarzyszenie Pszczelarzy Polskich POLANKA. Wspierają ich: Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i Zespół Szkół Rolniczych CKP w Pszczelej Woli i Regionalny Związek Pszczelarzy w Koszalinie. Patronat honorowy objęli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Środowiska oraz Miasto Kraków.

Organizatorem punktu w Elblągu jest m.in. Regionalny Związek Pszczelarzy w Elblągu.
Alicja Wyszyńska, Harcerska Służba Informacji

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register