Jak do Urzędu Miejskiego w Elblągu mają dostać się teraz osoby niepełnosprawne?
Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną ruchowo, a chcesz teraz załatwić swoje sprawy w elbląskim Urzędzie Miejskim, musisz – będąc pod budynkiem zacząć machać rękami i pokazywać, że chcesz dostać się do środka. Wtedy może zostaniesz dostrzeżona/y przez pracownika monitoringu.
Obostrzenia spowodowane pandemią Covid-19 praktycznie zamknęły elbląski Urząd Miejski na przysłowiowe „cztery spusty”. Jedynie wejście główne jest otwarte i tam znajduje się skrzynka podawcza, gdzie możemy złożyć pisma w naszych sprawach.
Teoretycznie możemy też wszystko załatwić mailowo lub telefonicznie, jednak niektórzy z nas lubią, aby ich pismo było na papierze i najlepiej jeszcze z pieczątką potwierdzającą przyjęcie wniosku lub też chcą porozmawiać z urzędnikiem.
Tu jednak zaczyna się problem dla osób niepełnosprawnych ruchowo, poruszających się na wózkach inwalidzkich lub chodzących o kulach. Co prawda do elbląskiego Ratusza można dostać się windą, ta jednak…jest zamknięta już od wielu miesięcy. Podobnie jak inne, boczne wejścia do Urzędu Miasta.
Otwarte jest tylko wejście główne niestety aby się tam dostać trzeba pokonać sporo stopni.
Takie informacje wpłynęły od jednego z naszych Czytelników, który porusza się właśnie na wózku.
– Chciałem osobiście złożyć wniosek w Urzędzie Miejskim i porozmawiać z urzędnikiem, więc pojechałem na wózku pod wejście, gdzie znajduje się winda. Drzwi jednak były zamknięte. Powiedziano mi, że tylko wejście główne jest obecnie otwarte dla petentów. Podjechałem więc tam, jednak oczywiście natknąłem się na schody. Nie ma podjazdu dla niepełnosprawnych, a skrzynka podawcza na pisma znajduje się w środku gmachu. Czy tak ciężko byłoby zainstalować taką skrzynkę na pisma na zewnątrz budynku lub udostępnić windę dla osób niepełnosprawnych? – pyta niepełnosprawny Pan Mirosław.
O informacje w tej sprawie zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego w Elblągu i dowiedzieliśmy się, że osoba niepełnosprawna oczywiście będzie mogła dostać się do wnętrza budynku, ale pod jednym warunkiem – musi zostać dostrzeżona przez osobę obsługującą miejski monitoring.
– Kontakt z urzędnikami odbywa się w wyznaczonej strefie w holu budynku – stanowiska ze specjalną pleksą, obok dozowniki z płynem do dezynfekcji. W holu można również pozostawić korespondencję. Natomiast w kwestii obsługi osób niepełnosprawnych, informujemy, że budynek Urzędu Miasta posiada rozbudowany system monitoringu, który jest na bieżąco obserwowany. W przypadku gdy osoba z niepełnosprawnością ruchową chciałaby uzyskać informację, bądź pozostawić korespondencję, pracownik ochrony dozorujący monitoring niezwłocznie powiadamia pracownika będącego w punkcie informacyjnym, który to wychodzi do interesanta i udziela wszelkiej niezbędnej pomocy – wyjaśnia Łukasz Mierzejewski z biura prasowego prezydenta miasta.
A więc uwaga – instrukcja dla osób niepełnosprawnych ruchowo, które teraz chciałyby załatwić swoją sprawę w Urzędzie Miejskim w Elblągu. Należy podjechać wózkiem bądź podejść pod wejście główne Ratusza i najlepiej zacząć machać rękami, wymachiwać pismem, które chcemy złożyć bądź dawać znać w jakikolwiek inny sposób mając nadzieję, że pracownik monitoringu prawidłowo odczyta nasze intencje i wyśle do nas kogoś, kto pomoże nam dostać się do środka Urzędu Miejskiego w Elblągu.
0 komentarzy