Jak Elbląg chce zagospodarować tereny nad rzeką?

Pomysły zagospodarowania przestrzeni nad rzeką Elbląg przywoływane są wraz z powstawaniem kolejnych kwartałów Starego Miasta. Dziś w Urzędzie Miejskim została zaprezentowana koncepcja waterfrontu opracowana przez elblążankę Justynę Breś.

O dotychczasowych działaniach, które podejmowało miasto na rzecz zagospodarowania rzeki Elbląg mówił przed prezentacją nowego dokumentu, Witold Wróblewski prezydent Elbląga

– Od wielu lat otwieramy się na to co nazywam potocznie morskością Elbląga. Już w 1997 roku opracowana została Koncepcja Zagospodarowania Przestrzennego Portu Morskiego na Zalewie Wiślanym w Elblągu. W tym samym roku stworzone zostało Studium konserwatorskie i miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obszaru Wyspy Spichrzów. W 2000 w ramach projektu PHARE Waterfront – rozwój miejskich stref brzegowych – stworzona została koncepcja zagospodarowania miejskich stref brzegowych w Elblągu. Mamy też za sobą studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Miasta Elbląg. W kolejnych latach zajmowaliśmy się Wyspą Spichrzów, stąd seminarium Związku Miast Bałtyckich, które było spojrzeniem na Wyspę okiem zagranicznych urbanistów i konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania Wyspy Spichrzów w Elblągu – wyliczał prezydent.

– Cieszę się, że młode osoby interesują się tym tematem, to kolejne działania które mogą dopiąć pomysł waterfrontu. Chcę powiedzieć, że będziemy wykorzystywali te elementy, które Waterfront pomogą nam zrealizować. Przypomnę, że dziś mamy podpisanie umowy na przekop i to właśnie elbląski waterfront wraz z przekopem daje nam szansę byśmy wrócili do morskości naszego miasta w pełnym znaczeniu tego słowa – dodał Witold Wróblewski.

– Temat dziś prezentowany podejmujemy jako radni, chcemy o tym rozmawiać, bo to ważne co będzie się działo między portem, bulwarami, a rzeką Elbląg po budowie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślana. Musimy być przodem do wody, woda zawsze dawała życie – mówił Antoni Czyżyk przewodniczący Rady Miejskiej – Autorka pracy, Pani Justyna jest elblążanką pisała ją w Elblągu i dla Elbląga, dziś jako doktorantka również o tym Elblągu myśli. Chcemy prezentować takie pomysły, młode osoby dają nam materiał do przemyśleń – dodał radny Antoni Czyżyk.

Co i jak zagospodarować?

– Do napisania swojej pracy o elbląskim waterfroncie skłoniły mnie powody osobiste, pochodzę z Elbląga, drugim powodem jest zbliżający się przekop Mierzei Wiślanej, trzecim popularyzacja zagadnienia waterfrotnów w małych i średnich miastach – mówiła autorka pracy Justyna Breś. – Z moich badań wynika, że około 60% powierzchni nabrzeża między drogą krajową S7 a mostem Unii Europejskiej nie jest efektywnie wykorzystywane. W ramach powstawania waterfrontu należałoby zachować przemysłowe funkcje, tam gdzie już one są, zabezpieczyć teren rozwojowy dla Portu, zagospodarować Wyspę Spichrzów, przeznaczyć nowe tereny pod mieszkalnictwo i tereny zielone.

WATERFRONT wg. Justyny Breś – zobacz fragmenty prezentacji

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register