Jak głosowali elblążanie w sprawie Portu?

77% elblążan powiedziało w głosowaniu TAK miejskiemu portowi. To ważny sygnał. Szczegółowe wyniki prezentowane były dziś podczas konferencji prasowej.

WYNIKI GŁOSOWANIA

– Tak jak pamiętamy, 9 lutego br. Rada Miejska wyraziła stanowisko, że w tak ważnej dla miasta sprawie, jak zarząd portu zapytamy mieszkańców. Do tego zadania przygotowaliśmy się profesjonalnie, by uniknąć zarzutów braku transparentności. Ankietę przeprowadziliśmy w formie tradycyjnej i elektronicznej. Zapytaliśmy o zdanie mieszkańców miasta, co ważne są to głosy osób zamieszkałych w Elblągu i posiadających prawa wyborcze. Wyniki są takie, że w głosowaniu jest 4 do 1. Za miejskim portem opowiedziało się 77% głosujących – mówił prezydent Wróblewski

Szczegółowe wyniki głosowania:

77% mieszkańców powiedziało TAK miejskiemu portowi
23% mieszkańców opowiedziało się za tym, aby port był własnością Skarbu Państwa.

Razem ankiet – 11221
Liczba wysłanych ankiet elektronicznych – 6631
Liczba ankiet papierowych wyciągniętych z urn – 4590

1. Ankiety na „TAK” – 7123 – 76,96%
2. Ankiety na „NIE” – 2133 – 23,04%

Ważnych ankiet – 9256

Ankiet nieważnych – 1965 w tym:
– Ankiety nieważne z głosowania elektronicznego – 971
– Ankiety nieważne z ankiet papierowych – 994

 – Gdyby głosy były blisko siebie moglibyśmy mówić, że mieszkańcy w tej sprawie są podzieleni, natomiast 4 do 1, to nokaut dla przeciwników portu miejskiego – podkreślił prezydent Wróblewski – Same urny były zaplombowane z udziałem przedstawiciela społecznego i mediów. Jeden klub na własne życzenie zrezygnował  z prac – dodał prezydent.

Sondaż telefoniczny także za portem miejskim

– Zgodnie z zarządzeniem prezydenta oprócz głosowania przeprowadzony został również sondaż telefoniczny przez niezależny ośrodek badawczy. Zrealizowała go wybrana w trybie zamówień publicznych Firma Inny Format z Gdańska – mówił sekretarz miasta Artur Zieliński – To firma z doświadczeniem w branży badawczej, realizująca projekty dla sektora prywatnego i publicznego – podkreślił Zieliński.

Badanie telefoniczne przeprowadzone zostało w dniach 28.03-05.04.2023 r.
•    Pytanie zadane: Czy uważa Pan/i, że port morski w Elblągu powinien pozostać nadal własnością miasta?
•    Odpowiedzi:
66,2% tak – powinien pozostać nadal własnością miasta.
22,4% nie – powinien zostać przekazany Skarbowi Państwa.
11,4% nie wiem, trudno powiedzieć, nie mam zdania.

Koszt całej kampanii

– Całkowity koszt kampanii  informacyjnej, promocyjnej, a także głosowania, przygotowania urn i ankiet to 101 735, 21 zł  – wyliczał prezydent – Radni PiS zagłosowali najpierw by zapytać mieszkańców, później zaś chcieli przeprowadzić referendum. Chcę zaznaczyć, że przeprowadzenie referendum byłoby znacznie droższe, a jak nie byłoby progu 30%, to referendum nie ma mocy wiążącej – przypomniał Wróblewski.

Wiążący głos mieszkańców

– Zapytaliśmy w tej formie mieszkańców, by się dowiedzieć co suweren myśli i ja to przyjmuję jako głos mieszkańców. Chcę podziękować wszystkim mieszkańcom którzy wzięli udział w głosowaniu. Dziś mamy pełną jasność sytuacji, spółka ma być własnością miasta – zakończył prezydent.

Mówią o porcie i Elblągu, a więc promują miasto

Okazuje się, że cała kampania wokół portu miała swoje przełożenie na promocję i rozpoznawalność miasta, mówił o tym Michał Missan wiceprezydent Elbląga  – Przez ostatnie miesiące słowa: Elbląg i port w Elblągu odmieniane są przez wszystkie przypadki. To duża kampania promocyjna w całym kraju. Przygotowaliśmy analizę medialną za kwiecień i początek maja. Wynika z niej, że szacunkowy ekwiwalent reklamowy w mediach tradycyjnych i społecznościowych wynosi 12 390 613 zł. Dziś chyba nie ma w Polsce osoby, która nie słyszałaby o Elblągu i o naszym porcie. Mówimy tu o polskich mediach, a do tego doliczyć należy jeszcze media zagraniczne, które również są bardzo zainteresowane naszym miastem.

Wyrok WSA w sprawie zablokowania przez Ministra Infrastruktury sprzedaży działki przy ul. Warszawskiej pod budowę mariny żeglarskiej.

– Na koniec jeszcze bardzo ważna informacja i to praktycznie z ostatniej chwili. 22 maja br. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok w sprawie decyzji Ministra Infrastruktury odmawiającej sprzedaży działki przy ul. Warszawskiej  pod budowę mariny żeglarskiej.  Sąd uwzględnił naszą skargę w całości, tym samym uchylając decyzję Ministra Infrastruktury. W ustnym uzasadnieniu Sąd stwierdził, że decyzja została wydana z naruszeniem przepisów prawa – referował korzystny dla miasta wyrok prezydent Wróblewski.

Rozmawiajmy, rozwijajmy port

– Jestem otwarty na rozmowy z Panem ministrem w sprawie dalszego rozwoju portu. Zamykamy dyskusję dotyczącą własności spółki, ale cały czas najważniejsza kwestia dotyczy toru wodnego i jego pogłębienia. Wystąpię do Ministra Gróbarczyka, jestem otwarty na dyskusję – zaznaczył na koniec prezydent.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register