Jak nauczyć dziecko wiązać buty?

Chociaż większość butów dla dzieci posiada teraz funkcje zapinania na rzepy, nauczenie wiązania butów na sznurówki jest ciągle ciężkim zadaniem, które dzieci powinny opanować w wieku 5 czy 6 roku życia. Może to być jednak bardzo frustrujące zadanie; dzieci mogą szybko stracić zainteresowanie jeśli poczują, że zadanie to jest zbyt trudne, albo mogą nauczyć się tego w ciągu jednego dnia, a zapomnieć całkowicie następnego. Nie martw się jednak, poniżej przedstawiamy wskazówki które sprawią, że nauka wiązania butów będzie nieco łatwiejsza. Każde dziecko uczy się inaczej, wiec wypróbuj kilka metod i sprawdź która sprawdza się najlepiej dla Twojego dziecka.

Uszy króliczka

Prawdopodobnie najprostszym sposobem nauczenia wiązania butów jest poprzez metodę zajęczych uszu. Powiedz swojemu dziecku, aby złożyło sznurówki na wzór zajęczych uszu. Na początku, musi zabezpieczyć węzeł który będzie główką zajączka. Następnie niech zrobi królicze uszy, potem je skrzyżuje i jedno z uszu przełoży przez dziurkę, która powstaje. Najlepiej jeśli siądziesz za dzieckiem z tyłu, ponieważ jeśli będziesz siedzieć na przeciwko, będzie widzieć swoje lustrzane odbicie.

 Dwukolorowe sznurówki

Jest to świetna wskazówka, która naprawdę pomoże w nauce wiązania butów. Weź dwie sznurówki w różnych kolorach i każdą przetnij po środku. Następnie zszyj razem tak, aby powstały sznurówki dwukolorowe. Używanie dwukolorowych sznurówek do nauki wiązania może bardzo pomóc dziecku które ma problem z odróżnieniem lewej strony od prawej. Możesz używać kolorowych sznurówek w każdej technice uczenia wiązania butów.

Kartonowe buty

Weź kartonowe pudełko i wytnij z niego dużego bucika. Niech Twoje dziecko je udekoruje tak jak chce. Za pomocą dziurkacza niech zrobi dziurki na sznurowadła. Do sznurowania użyj dwukolorowych sznurówek zamiast zwykłych. Niektóre dzieci łatwiej się uczą podczas zabawy z kartonowym butem.

 Wiewiórka i drzewo

Jest to metoda, która wykorzystuje zabawę i ruchy, które pomagają dzieciom zrozumieć i zapamiętać podstawowe kroki jak zawiązać sznurowadła. Powiedz dziecku, aby utworzyło “korzenie drzewa” poprzez zrobienie supełka. Zrób drzewko z długiej cienkiej pętelki; trzymaj pętelkę w prawej ręce dziecka. Jego lewą ręką trzymajsznurówkę i powiedz mu, że wiewiórka biegnie wokół drzewa i skacze do dziury pod drzewem i wychodzi z drugiej strony (będzie ono musiało zmienić ręce w tym miejscu, co może być trudne dla niektórych dzieci). Wielu rodziców woli ten trick, ponieważ uczy dziecko wiązać buty metodą jednej pętelki.

A żeby było jeszcze łatwiej, można zapleść sznurówki w proponowane w filmie formy;)

źródło: tipy.pl, foto:pixabay.com

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register