Jak obliczyć metry kwadratowe podłogi laminowanej?

Planując wykończenie podłogi panelami laminowanymi, konieczne jest wcześniejsze zakupienie odpowiedniej ich liczby. To nie byłoby jednak możliwe bez niezbędnych do tego obliczeń. Do tych najważniejszych zaliczyć można metraż podłogi. Dlatego w dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak obliczyć metry kwadratowe podłogi laminowanej, w tym także w pomieszczeniach, w których planowane jest łączenie paneli z płytkami.

Powierzchnia pomieszczenia, a metry kwadratowe podłogi laminowanej

Jeśli planujesz montaż paneli podłogowych laminowanych w całym pomieszczeniu, to w obliczaniu metrów kwadratowych podłogi posłużyć się możesz wyliczeniami jego powierzchni. W przypadku pokoju o kształcie kwadratu lub prostokąta wystarczy pomnożyć jego długość przez szerokość. Uzyskany wynik równoznaczny będzie z metrażem podłogi. Jeśli więc pokój ma 5 metrów długości i 4 metry szerokości, to podłoga w nim wynosiła będzie 20 metrów kwadratowych.

Pomieszczenia o nietypowym kształcie dla ułatwienia lepiej jest podzielić na kilka oddzielnych elementów (kwadrat lub prostokąt) i osobno obliczyć powierzchnię każdego z nich, następnie sumując uzyskane wartości. W przypadku kwadratów i prostokątów zrobić to można przy wykorzystaniu wspomnianego wyżej wzoru, mnożąc długość przez szerokość. W przypadku trójkąta jego pole powierzchni jest połową iloczynu długości jednego z boków i poprowadzonej od niego wysokości.

Łączenie paneli z płytkami – jak obliczyć metraż podłogi

Bywają jednak sytuacje, w których powierzchnia pomieszczenia nie jest równoznaczna z powierzchnią paneli podłogowych. Dobrym tego przykładem jest łączenie paneli z płytkami, często obecne chociażby w salonach z aneksem kuchennym czy w hollu przy wejściu. W takich sytuacjach zastosować należy metodę dzielenia pomieszczenia na mniejsze części. Różnica polega na tym, że pod uwagę bierze się tylko tę powierzchnię, która odnosi się do podłogi pod panele – ale to oczywiste : ).

Oczywiście podobnie wygląda to w sytuacji, gdy pomieszczenie nie zostaje w całości wyłożone podłogą laminowaną, bo pewną jej część zajmują szafki kuchenne, wyspa kuchenna czy szafy pod zabudowę. Znając metraż pomieszczenia, można też od tej wartości odjąć wyrażoną w metrach kwadratowych powierzchnię przeznaczoną na zabudowę.

Ile paneli podłogowych laminowanych kupić

Znając metry kwadratowe podłogi, można przejść do wyliczeń, ile podłogi laminowanej kupić. Odpowiednia liczba pozwoli na pokrycie całej powierzchni, unikając przy tym sytuacji, w której zostałoby zbyt dużo niewykorzystanych paneli. Zazwyczaj zakłada się, że do uzyskanej liczby metrów kwadratowych podłogi, którą planuje się wykończyć panelami podłogowymi, dodaje się 5% do 10% jej wartości (procent ten zależy od kształtu pokoju). Natomiast podłogi układane w jodełkę, mają większy odpad średnio 15% z uwagi na stopień skomplikowania, natomiast efekt po ułożeniu … doskonały.

Naddatek zapobiega sytuacji, w której paneli mogłoby zabraknąć przez wzgląd na konieczność ich przycinania czy ewentualne zniszczenie podczas montażu. W przypadku podłogi, której 20 metrów kwadratowych ma zostać wyłożone panelami, niezbędny będzie zakup 21 lub 22 metrów kwadratowych podłogi laminowanej.

Ile opakowań paneli kupić

Panele laminowane kupuje się na opakowania. Producenci na każdej paczce zamieszczają nie tylko informacje o parametrach i rozmiarach pojedynczej sztuki, ale i powierzchni wyrażonej w metrach kwadratowych, którą z pomocą jednej paczki można wykończyć. W zależności od długości, grubości i szerokości paneli jest to przeważnie od 1,5 do 2,2 m2. Oczywiście są i mniejsze paczki na przykład są to panele jodełka, które przez odmienny sposób montażu (deski lewe i deski prawe) mają mniejsze wymiary od standardowych desek i pokrywają z jednej paczki zazwyczaj około 1,19 m2 .

Wiedząc, ile metrów kwadratowych podłogi laminowanej potrzeba, łatwo obliczyć to, ile opakowań paneli kupić. Metraż podłogi dzieli się przez podaną na opakowaniu liczbę metrów kwadratowych w jednym opakowaniu. Uzyskany wynik zaokrągla się do pełnych paczek. Pomieszczenie jest kwadratem i ma 22 m2 podłogi laminowanej w przypadku paneli jodełka, których jedno opakowanie pokrywa 1,190 m2, wymaga zakupu 22 opakowań (22 m2 dzielone przez 1,190 m2 dają wynik ok 18,5 + tzw. powyżej opisane dodatkowe % na docinki / odpad paneli).

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register