Jak przygotować dom na zakup królika?

Wiele osób decyduje się na zakup dla swoich dzieci małych zwierzątek domowych. Jest to bardzo dobre posunięcie, ponieważ uczy to dzieci odpowiedzialności oraz konieczności dbania o dobro innych. Najbardziej popularnymi w naszym kraju zwierzętami domowymi, które można przechowywać w klatkach są chomiki, myszki, świnki morskie i króliki. Te ostatnie do poprawnego i zdrowego rozwoju potrzebują odpowiednich warunków. Jeżeli królikom nie zapewnimy dobrych warunków, możemy doprowadzić do wielu chorób, które będą je nękać. Jak więc powinniśmy przygotować dom do przyjęcia królika miniaturki?

Które miejsce w mieszkaniu wybrać?

Króliki miniaturki powinny mieszkać w pokoju, z dala od miejsc, w których może dochodzić do przeciągów. Nie powinny to być również miejsca, które nadmiernie nagrzewają się, na przykład okolice grzejników w okresie zimowych. Wyziębienie lub przegrzanie mogą być dla królików bardzo niebezpieczne i prowadzić do infekcji. Klatki nie powinniśmy również stawiać na balkonie – zmienne warunki pogodowe i temperatura nie będą dla nich odpowiednie. Bardzo ważne jest również to, aby króliki przebywały w miejscu, które często odwiedzają domownicy. Piwnica lub garaż nie będą więc dobrym rozwiązaniem. Są to zwierzątka towarzyskie i do prawidłowego rozwoju potrzebują kontaktu z ludźmi.

Jaką klatkę dla królika wybrać?

Jednym z najważniejszych elementów zapewniających odpowiedni rozwój zwierzęcia jest klatka dla królika. Choć nazwa królik miniaturka wskazuje, że jest to małe zwierze, w rzeczywistości jest nieco inaczej. Decydując się na zakup królika, musimy pamiętać więc o odpowiednio dużej klatce. Optymalnym wyborem będzie wymiar 100×50 cm i wysokości 45 cm. Klatka powinna być wykonana z ocynkowanych drutów bez dodatkowego lakieru. Może się bowiem zdarzyć, że królik będzie ,,skubał” zębami druty. W przypadku dodatkowej powłoki lakierniczej, mógłby się nią zatruć. Każda klatka powinna mieć dodatkowo odpowiednie drzwiczki. Najlepiej będzie wówczas, gdy jeden otwór będzie się znajdował u góry – pozwoli na sprawne i szybkie sprzątanie oraz karmienie, a drugi z boku. Otwór boczny będzie idealnie sprawdzał się jako wyjście i wejście do klatki dla naszego pupila.

Ważna jest również odpowiednia kuweta. W dzisiejszych czasach są one zazwyczaj produkowane z wytrzymałego plastiku. Musimy zadbać o to, aby ścianki kuwety były możliwie wysokie. Zapobiegnie do wylatywaniu poza klatkę resztek pokarmu lub podłoża, kiedy królik będzie skakał wewnątrz. Wyższe ścianki uchronią również zwierzę przez ewentualnymi przeciągami. Kuweta musi zostać oczywiście dobrana rozmiarem do klatki, którą kupujemy. Decydując się jednak na zakup w profesjonalnym sklepie zoologicznym, takim jak https://fajnyzwierzak.pl, możemy liczyć na fachową pomoc i porady ze strony pracowników. Bardzo ważne jest również to, aby domem dla królików nie stało się akwarium. Jest to bardzo niebezpieczne i błędne postępowanie, mogące skończyć się dla zwierzęcia wystąpieniem wielu chorób. Cyrkulacja powietrza w akwarium praktycznie nie występuje i panuje w nim zazwyczaj zdecydowanie wyższa temperatura.

Odpowiednie podłoże

Posiadając klatkę oraz kuwetę, musimy zadbać o odpowiednie podłoże. Mamy tutaj dość szeroki wybór, ponieważ dla królika odpowiednie są trociny, pellet, siano oraz maty chłonne. Należy w tym miejscu pamiętać, aby podłoże nie posiadało ostrych elementów, które mogłyby uszkodzić lub skaleczyć delikatne łapy królika. Podczas codziennej pielęgnacji będziemy musieli sprawdzać stan i czystość podłoża, więc powinno być możliwe łatwe do usunięcia z klatki. Dzięki temu będziemy w stanie sprawniej dbać o porządek w domu naszego pupila.

Akcesoria do karmienia

Podczas zakupu klatki i podłoża, musimy zadbać również o akcesoria do karmienia królika. Będziemy potrzebowali paśnik, miskę oraz poidełko. W przypadku paśnika możemy wybrać model zintegrowany z klatką lub kulowy. W przypadku drugiego, króliki podczas jedzenie sianka będą miały dodatkową zabawę. Kupując miskę na pokarm powinniśmy zadbać o jej odpowiednią wagę. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc miska ceramiczna. Zapewni odpowiednią stabilność więc królik podczas spożywania posiłków nie będzie jej przewracał. Bardzo ważne jest również poidełko, które w przypadku królików powinno być możliwe duże.

Jak przygotować swój dom lub mieszkanie?

Wiele osób posiadających królika miniaturkę w mieszkaniu pozwala mu na swobodne poruszanie się po nim. Zwierzę klatkę traktuje wówczas jako schronienie i miejsce, w którym spożywa posiłki. Należy zadbać więc o odpowiednie zabezpieczenie kabli i innych przedmiotów, które mogłyby zostać pogryzione. Jest to bardzo ważne, ponieważ nasz pupil z pewnością zainteresuje się tym, czym nie powinien. Jeżeli zależy nam na zdrowym rozwoju oraz dobrym humorze zwierzaka, powinniśmy zadbać od wszystkie, wyżej wymienione elementy.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register