Jak sprawdzić numer VIN pojazdu?

Numer VIN pojazdu może nam wiele powiedzieć o samochodzie, jaki chcemy kupić lub jakim już jeździmy. Zawiera się w nim historia auta – a tę warto poznać, zwłaszcza przed zakupem.

VIN, czyli Vehicle Identification Number, jest niczym numer PESEL dla człowieka. Pozwala on nie tylko zidentyfikować konkretny samochód, ale też poznać wiele danych z jego historii. Dlatego sprawdzenie VIN-u jest tak ważne, przede wszystkim przed kupnem auta z nieznanego źródła.

Jakie informacje zawiera VIN?

Numer nadawany przez producenta jest używany podczas serwisowania samochodu, a także przy okazji jego napraw. Oznacza to, że z numeru VIN możemy wyczytać wiele wartościowych informacji. Pozyskując raport VIN ze stron takich jak www.carvertical.com/pl/, dowiemy się na przykład, ilu właścicieli miało auto. Niestety często bywa tak, że sprzedawcy podają się za pierwszych i jedynych posiadaczy danego pojazdu, tymczasem po sprawdzeniu numeru VIN okazuje się, że auto przechodziło z rąk do rąk wiele razy albo było wykorzystywane przez firmę jako intensywnie eksploatowane auto służbowe.

Wartościową informacją jest historia serwisowania – to, czy samochód regularnie odwiedzał autoryzowany serwis, może wiele powiedzieć nam o jego stanie po latach użytkowania. Serwisowanie w ASO to też większe prawdopodobieństwo, że zamontowane podzespoły są dobrej jakości, a w aucie nie instalowano tanich zamienników, tylko oryginalne części producenta. Historia serwisowania obejmuje również ewentualne naprawy będące konsekwencją kolizji. Dzięki temu mamy większą pewność, że kupujemy samochód bezwypadkowy.

W ocenie stanu pojazdu przydatne będą również zdjęcia archiwalne, wykonywane m.in. na potrzeby ubezpieczenia samochodu. Z ich pomocą możemy na przykład porównać jakość lakieru w przeszłości oraz zweryfikować, czy auto było lakierowane – to kolejna podpowiedź w kwestii bezwypadkowości pojazdu. W raporcie VIN znajdziemy też informacje o przebiegu auta w kolejnych latach jazdy. W ten sposób możemy wykryć ewentualne próby cofania licznika i sprzedaży pojazdu jako rzadko wykorzystywanego. Raport podpowie również, jakie typowe usterki pojawiają się w danym modelu. Jest to rzecz bardzo przydatna przed zakupem, ponieważ pozwala dokładniej sprawdzić podzespoły, które prawdopodobnie są najbardziej zużyte. Wreszcie dowiemy się, czy samochód był kiedykolwiek kradziony. Korzystając z takich narzędzi jak myfreevin, możemy poznać szczegółową historię auta.

Gdzie znaleźć numer VIN?

Numeru identyfikacyjnego pojazdu można szukać w dwóch miejscach. Pierwszym jest wpis w dowodzie rejestracyjnym, w polu oznaczonym literą E. To najszybszy i najwygodniejszy sposób na znalezienie VIN-u. Druga lokalizacja to wnętrze samochodu. Co prawda wybór miejsca na tabliczkę z numerem VIN pozostaje w gestii producenta, jednak standardową lokalizacją jest deska rozdzielcza.

Numer VIN powinien być ogólnie dostępny, dlatego jest on widoczny, jeśli patrzymy na deskę rozdzielczą przez przednią szybę po stronie kierowcy. Drugim popularnym miejscem na numer VIN jest wewnętrzna strona drzwi – tabliczkę z wytłoczonym numerem możemy znaleźć np. na wewnętrznej części progu. VIN możemy znaleźć także pod maską. Zazwyczaj tabliczka znajduje się blisko przedniej szyby. Oczywiście numer VIN powinien być identyczny we wszystkich miejscach. Jeśli jest inaczej, istnieje prawdopodobieństwo, że ktoś dokonał wcześniej podmiany numerów, co często zdarza się w przypadku aut kradzionych.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register