Jak szczepimy przeciw COVID-19 w Elblągu?

Jak zarejestrować się na szczepienie i gdzie będą one realizowane w Elblągu, to główny temat konferencji prasowej, która odbyła się w Urzędzie Miejskim.

To temat ważny dla wszystkich Polaków, szczepienia już się rozpoczęły i my też jako samorząd się do nich przygotowujemy. Dużą nadzieję pokładam w szczepionce, która pozwoli na powrót do normalności. Jak twierdzą specjaliści, jeżeli zaszczepi się odpowiednio dużą liczbę populacji, to zyskamy ogólną odporność – przekonywał prezydent Wróblewski  – Liczba chętnych do zaszczepienia wzrasta, ja sam przeszedłem koronawirusa , ale jeżeli będę mógł się już zaszczepić zgodnie z kolejnością, to zrobię to – dodał.

Dodatkowe możliwe punkty i dowóz osób z niepełnosprawnościami
W dalszej części prezydent deklarował: – Gdyby liczba punktów szczepień na terenie miasta była zbyt mała, to mamy w szkołach pomieszczenia, które również można będzie przeznaczyć  na ten cel. Ponadto osoby niepełnosprawne, które nie mają możliwości dotarcia do punktu szczepień możemy dowieźć wykorzystując pojazdy DPS i SOSW .

Testowanie nauczycieli klas 1-3
Powiatowy Inspektor Sanitarny poprosił samorząd elbląski o wskazanie sal gimnastycznych lub hal sportowych do przeprowadzenia badania na obecność koronawirusa dla nauczycieli klas I- III. W Elblągu testy odbywać się będą w: hali sportowej przy III Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Browarnej, w hali przy II Liceum (ul.  Królewiecka), w sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 11 (ul. Korczaka). Testy odbędą się w środę, 13 stycznia.

Sanepid zamierza przetestować w trzech wyżej wymienionych miejscach, a także w jednej placówce w Pasłęku, około 900 osób. Będą to zarówno nauczyciele klas 1-3 z terenu Elbląga, jak również gmin z terenu powiatu elbląskiego. Poza nauczycielami testowana będzie także część personelu pomocniczego szkół.

W samym Elblągu przetestowanych zostanie około 200 nauczycieli klas 1-3, a wraz z personelem pomocniczym elbląskich szkół będzie to łącznie około 600 osób.

Szpital Miejski – w szczepiennych statystykach
Przebieg szczepienia w Szpitalu Miejskim dla grupy 0 i najważniejsze statystyki przywoływał dyrektor szpitala Mirosław Gorbaczewski.

– 28 grudnia 2020 roku Szpital przystąpił do szczepień. Zaszczepiliśmy już do tej pory około 600 medyków. W samym Szpitalu mamy już około 700 zgłoszeń od naszych pracowników chętnych do szczepienia, co daje dobry odsetek 75% kadry. Tygodniowo szczepimy około 450 pacjentów – wyliczał dyrektor Gorbaczewski – Grupa 0 zgłaszać się powinna do 14 stycznia, do tej pory z innych placówek medycznych zgłosiło się około 900 osób. Od 17 stycznia rozpoczynamy pierwsze szczepienia populacyjne w elbląskich DPS-ach, a od 25 stycznia dla osób powyżej 80 roku życia.

Etapy szczepień oraz miejsca, gdzie będą one realizowane przedstawiał Michał Missan wiceprezydent Elbląga, poniżej szczegółowe informacje:

ETAPY SZCZEPIEŃ W ELBLĄGU – ZOBACZ SZCZEGÓŁOWĄ INFORMACJĘ
PUNKTY SZCZEPIEŃ W ELBLĄGU – ZOBACZ TABELĘ

Zawsze uważaliśmy, że zdrowie i życie mieszkańców jest najważniejsze. Cieszę się, że jak tylko pojawiły się informacje o zatwierdzeniu szczepionki, to ze strony samorządu już były prowadzone rozmowy jak szczepienia zrealizować. Jako samorząd jesteśmy gotowi poczynić wszelkie starania, by te szczepienia ułatwić, także jeżeli chodzi o proces legislacyjny w Radzie Miejskiej – deklarował Antoni Czyżyk przewodniczący Rady Miejskiej.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register