Jak w 5 krokach napisać list motywacyjny

Pisanie listu motywacyjnego wielu osobom nastręcza trudności. Chociaż nie jest to łatwa sztuka, z naszymi 5. wskazówkami z pewnością sobie doskonale poradzisz.

Krok 1. Dlaczego zależy mi na tym stanowisku

Przystępując do pisania listu motywacyjnego przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego chcemy dostać tę pracę? Warto wypisać sobie te powody na kartce i zastanowić się, które z nich mogą być interesujące dla potencjalnego pracodawcy. Być może będzie to chęć rozwoju w wybranym obszarze, zgodność światopoglądowa (szczególnie istotne na stanowiskach w fundacjach i innych firmach świadczących usługi dla dobra publicznego), przekonanie o wysokiej jakości produktów danej marki i chęci ich współtworzenia. Pamiętajmy, że list motywacyjny daje nam możliwość bardziej osobistego wyrażenia siebie, niż ma to miejsce w przypadku CV.

Krok 2. Do kogo się zwracam

Nasz list motywacyjny zapewne w pierwszej kolejności będzie czytany przez profesjonalnego rekrutera, a dopiero – jeśli przejdziemy wstępną selekcję – dotrze do rąk osoby poszukującej pracownika. Mimo to, warto postarać się, aby ton wypowiedzi dostosowany był do potencjalnego pracodawcy. Wyobraźmy sobie, jakiego pracownika dana osoba chciałaby zobaczyć na interesującym nas stanowisku. Nie bez znaczenia jest również to, czy jest to firma posługująca się bardzo oficjalnym sposobem komunikacji (duża korporacja, kancelaria adwokacka, poważne medium), czy można pozwolić sobie na odrobinę większą swobodę (start-up, agencja marketingowa, niewielki rodzinny biznes). List motywacyjny zawsze jest dokumentem oficjalnym i jako taki nie może być pisany z użyciem kolokwialnego języka (a już na pewno nie emotikonów!), jednak pewne odstępstwa od standardowego tonu są jak najbardziej w cenie. Pamiętajmy, że o wiele więcej indywidualny język powie rekruterom o nas, niż gotowe formułki skopiowane z internetu.

Krok 3. Co wniosę obejmując to stanowisko

Dobrze napisany list motywacyjny jest dostosowany do konkretnego stanowiska, na które aplikujemy. Zastanówmy się, jakie punkty z naszego życia zawodowego rzucają na nas wyjątkowo korzystne światło w kontekście pracy, o jaką się staramy. Zrezygnujemy ze wszelkich pustych frazesów w stylu “jestem przekonany, że pomogę rozwijać firmę”, jeśli nie jesteśmy w stanie dokończyć tego zdania w indywidualny sposób.

Krok 4. Czym mogę zaskoczyć rekrutera

W zależności od stanowiska i wielkości firmy, osób kandydujących może być od kilku do kilkunastu. Jeśli pomnożyć to przez kilka wakatów okazuje się, że przeciętny rekruter przegląda około kilkadziesiąt CV i listów motywacyjnych w trakcie jednej rekrutacji. Zastanówmy się, co pozwoli nam wyróżnić się z tego grona i zapaść w pamięć? Oczywiście ten “wyróżnik” powinien być związany z życiem zawodowym i podkreślać nasze kompetencje w kontekście danego stanowiska. Może być to na przykład wielkie (poparte liczbami) osiągnięcie zawodowe, udział w nietypowym projekcie czy doświadczenie z życia prywatnego, które daje nam przewagę zawodową (w niektórych zawodach doświadczenie związane z dalekimi podróżami, znajomością wielu języków czy nawet bycie rodzicem trójki dzieci może być bardzo dużym atutem!).

Krok 5. Czy moje CV pasuje do listu motywacyjnego

List motywacyjny nie powinien dublować informacji z CV, ale warto zadbać o to, aby był z nimi spójny. Jeśli w liście motywacyjnym powołujemy się na udział w konkretnym projekcie, należy umieścić go na osi czasu w CV. List motywacyjny jest uzupełnieniem CV i przez rekruterów te dwa dokumenty rozpatrywane są jako całość.

Na koniec: pisząc list motywacyjny warto zadbać o to, aby był czytelny w kwestii formalnej (dobrze rozplanowany wizualnie, z czytelnymi czcionkami), stosunkowo niedługi (LM powinien mieścić się na jednej stronie), zawierać wszystkie niezbędne dane (adresata, nasze) i być podpisany (jeśli dostarczamy go w formie rzeczywistej – odręcznie; w .pdf wystarczy zwykły podpis).

1 komentarz

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register