Jak w Elblągu realizowane są szczepienia przeciw COVID-19?
W Elblągu, tak jak w całej Polsce, trwają szczepienia przeciwko koronawirusowi. O tym jak przebiega ten proces, jakie są najważniejsze statystyki, jakie nowe grupy już mogą zapisywać się na szczepienia oraz o dodatkowym punkcie szczepień mówiono podczas konferencji prasowej.
W tej chwili trwają szczepienia osób przewlekle chorych oraz osób w wieku 69 lat. Co ważne już wystawiane są e-skierowania i na szczepienia mogą rejestrować się mieszkańcy w wieku 67 i 68 lat.
Sytuacja epidemiologiczna, to temat najczęściej poruszany. Jako województwo jesteśmy objęci restrykcjami, ale jeśli chodzi o miasto Elbląg to wyglądamy nieco lepiej, praktycznie patrząc na ostatni tydzień nie mamy dynamicznych wzrostów, choć nie zwalniamy działań. W mieście wykonano już 16.500 szczepień, a drugą dawką zostało zaszczepionych 5088 osób – informował prezydent Wróblewski – Cały czas przypominam o zasadzie DDM, dystans – dezynfekcja – maseczka. Ze swojej strony proszę i apeluję, by zwrócić uwagę szczególnie na większe sklepy, gdzie jest problem z utrzymaniem tych zasad. W takich sytuacjach reagować powinni zarówno właściciele sklepów i klienci – podkreślił prezydent.
Mamy już zaszczepionych 62% pracowników naszych miejskich całodobowych jednostek opieki. W DPS-ach zaszczepionych mamy już 80% mieszkańców, na razie, do 4 kwietnia zawieszona jest działalność placówek dziennych. Szczepimy też pracowników MOPS i Domu dla bezdomnych, tu również odsetek zaszczepionych jest powyżej 60%. Cały czas funkcjonuje akcja Wspieraj Seniora. Seniorzy mogą zgłosić potrzebę załatwienia drobnych spraw, jak zakupy, czy wykup leków. Informacje takie przekazują do MOPS lub na infolinię ogólnopolską. Z tej pomocy skorzystało dotychczas 44 seniorów. Realizujemy też transporty osób, które same nie mogą dojechać na szczepienie, mamy 63 zgłoszenia na taki transport, a zrealizowano ich 46 – przytaczał najważniejsze dane wiceprezydent Michał Missan.
Dodatkowy punkt szczepień.
Szpital Miejski czuje się odpowiedzialny za mieszkańców dlatego dziś przy ul. Komeńskiego 37 w Bursie nr 4 uruchomiliśmy dodatkowy punkt szczepień, będzie on szczepił ok. 400 pacjentów dziennie, czyli około 2.000 tygodniowo. Szczepienia to najlepszy sposób zabezpieczenia mieszkańców. Szczepimy wszystkimi dostępnymi na rynku szczepionkami – mówił Mirosław Gorbaczewski dyrektor Szpitala Miejskiego – Medycy chorowali na początku, a teraz większość pracuje, to właśnie efekt szczepień. Oprócz nowego punktu szczepień w przyszłym tygodniu realizować będziemy szczepienia wyjazdowe, do pacjentów, którzy nie mogą dojechać do punktu szczepienia. Mamy około 200 takich pacjentów. Przy tego typu szczepieniach współpracujemy z lekarzami rodzinnymi – mówił dalej Gorbaczewski – Niestety w chwili obecnej sytuacja się pogarsza, miesiąc temu mieliśmy 50 pacjentów, teraz jest ich już 150. Zmniejszyła nam się liczba wolnych łóżek. Mam jednak informację, że otwierane będą nowe oddziały covidowe w Szpitalach w Braniewie i Iławie – dodał.
0 komentarzy