Jak wygląda karmienie dużych psów?

Karmienie psów to temat, który powinien zgłębić każdy właściciel czworonoga, aby mieć pewność, że podaje mu dobrze zbilansowane posiłki, dostarczające pupilowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Dobór odpowiedniego pożywienia, musi być uzależniony nie tylko od rasy, ale przede wszystkim wagi psiaka. Jak powinno wyglądać karmienie dużych czworonogów? Podpowiadamy.

Jak wygląda karmienie psów o wadze 20 kg?

Część osób uważa psy ważące około 20 kg za duże. W rzeczywistości jednak zaliczane są one do ras średnich. Dobór odpowiedniej karmy powinien być więc uwarunkowany nie tylko masą ciała naszego pupila, ale również jego rasą, a także wiekiem i trybem życia. Nieco innego pożywienia wymagają na przykład amstaffy, a innego pudle czy wyścigowe charty. Z tego powodu kwestię tą dobrze jest omówić z weterynarzem, aby mieć pewność, że w temacie żywienia zwierzaka nie popełniamy żadnych błędów. 

Ogólne zasady dotyczące karmienia psów o wadze około 20 kg wskazują jednak na to, by czworonogi, które na co dzień nie wykonują żadnych ciężkich prac czy nie trenują, otrzymywały jeden lub dwa posiłki dziennie. Z kolei te, które w jakikolwiek sposób pracują, powinny otrzymywać energetyczne posiłki około 2 godziny przed wysiłkiem lub nie wcześniej niż godzinę po nim.

Więcej na ten temat znajdziemy na: https://blog.piesotto.pl/karma-dla-psa-20-kg-jak-karmic/.

Jak wygląda karmienie psów o wadze 25 kg?

Psy ważące powyżej 25 kg zaliczane są zazwyczaj do ras dużych i olbrzymich. W przypadku, gdy mamy do czynienia ze szczeniakiem, powinniśmy karmić go 4-5 razy dziennie, a od około szóstego miesiąca, ograniczyć liczbę posiłków do 3-4. Kiedy nasz czworonóg skończy rok, wówczas jego pożywienie powinno wyglądać tak samo jak innych dorosłych psów, a częstotliwość podawania karmy należy zmniejszyć do 2 razy dziennie. 

Dobierając odpowiednią karmę dla swojego pupila, musimy kierować się nie tylko jego wagą, ale także trybem życia, aktywnością oraz wiekiem. W diecie dużego psa nie może zabraknąć białka, tłuszczu i węglowodanów. Należy zadbać również o odpowiednią podaż kwasów omega-3 i omega-6, a także niezbędnych mikro- i makroelementów. 

Jeżeli decydujemy się na to, by samodzielnie przygotowywać posiłki dla czworonoga, wówczas 1/3 dania powinien stanowić wypełniacz, taki jak kasza jęczmienna, makaron czy płatki owsiane. 1/3 z kolei to mięso, na przykład wołowina, cielęcina, drób czy ryby, a 1/3 to warzywa z niewielkim dodatkiem owoców. Dobrze skomponowane dania powinny dostarczyć psu wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Dlatego ewentualną suplementację należy zawsze skonsultować z weterynarzem.

Scroll to Top