Jak zabezpieczyć seniorów przed nieuczciwymi firmami?

Policjanci oraz Miejski Rzecznik Konsumentów byli gośćmi SM Sielanka. W spotkaniu wzięło udział 30 osób a rozmawiano m.in. o bezpieczeństwie podczas zakupów a także weryfikowaniu podpisywanych umów.

Policjanci przedstawili mieszkańcom Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz przykłady zgłaszanych sytuacji. Pokazali jak wygląda internetowe zgłoszenie i co dzieje się z nim później. Wyświetlono prewencyjne filmy nt. bezpieczeństwa osób starszych. Pokazano na nich m.in. mechanizm oszustw. Nie zabrakło też prezentacji na temat konieczności noszenia elementów odblaskowych po zmroku poza obszarem zabudowanym.

Gościem specjalnym spotkania był Paweł Rodziewicz Miejski Rzecznik Konsumentów. Opowiedział on o przypadkach podpisywania niekorzystnych umów, z których trudno się wycofać, a które obarczone są zobowiązaniami finansowymi. Rzecznik mówił także o różnego rodzaju prezentacjach towarów, które są skierowane do osób starszych a które w dużej większości są działaniem socjotechnicznym. Osoby biorące udział w spotkaniu, namawiane są aby zakupiły prezentowane “atrakcyjne” produkty.

– W swojej praktyce Rzecznika Konsumentów spotykam się z osobami, które nierzadko podpisały po takim spotkaniu umowę i zobowiązanie finansowe na 6-8 tysięcy złotych i jednocześnie kupiły przedmioty, które… tak naprawdę były im zbędne – tłumaczy Paweł Rodziewicz.

Policyjnych spotkań łączonych z Rzecznikiem Konsumentów będzie w najbliższym czasie więcej.

– Chcemy edukować osoby i uświadamiać żeby chroniły swój majątek a nie ulegały „spektaklowi” który odbywa się na prezentacjach – dodaje Rodziewicz.

kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register