Jak założyć bloga: poradnik dla początkujących

Prowadzenie bloga to świetna zabawa, hobby, rozwój osobisty, a także dobry sposób na zarabianie pieniędzy. Blogowanie w Polsce w ostatnich latach stało się popularne i dziennie w polskich wyszukiwarkach internetowych pojawia się tysiące nowych postów. Najbardziej popularnym typem jest blog podróżniczy, ale Polacy blogują także o modzie, gotowaniu, motoryzacji, elektronice, macierzyństwie i nowoczesnej technologii.

Tak naprawdę nie ma żadnych limitów w tematach blogowych. To Ty zakładasz bloga, to Ty decydujesz o czym piszesz. Nikt nie narzuca treści i kierunku w jakim ma rozwijać się blog. Wisienką na torcie jest fakt, że blogerzy mogą zarabiać na swoich blogach. Do zarabiania na blogu prowadzi jednak bardzo długa droga. Zanim to nastąpi należy najpierw postawić pierwsze kroki w świecie blogowania.

Wybierz nazwę i kup domenę

Na samym początku musisz zastanowić się nad nazwą bloga. Nawa będzie widniała nie tylko na logo, ale przede wszystkim w adresie strony. Nazwa musi być unikalna, łatwa do zapamiętania i najlepiej krótka. Po wybraniu nazwy musisz kupić domenę. Jeżeli blog będzie nosić nazwę „Kuchnia Ani” wtedy będziesz musiał kupić domenę kuchniaani.pl. Domenę można kupić na przykład na giełdzie domen GoDaddy.

Znajdź dobry hosting

Po kupnie domeny należy zadbać o hosting. Jest to bardzo ważna część budowana bloga, bowiem hosting wpływa na szybkość ładowania się strony. Oczywiście im szybsza witryna, tym więcej osób odwiedzi bloga. Mówi się, że strona musi ładować się w mniej niż 2 sekundy.

Wybierz platformę

Po hostingu przyszedł czas na wybór platformy na jakiej zbudujesz bloga. Najbardziej popularną jest wordpress. Po kupnie domeny i hostingu będziesz musiał zainstalować wordpress na swoim blogu. Warto zaznaczyć, że wordpress jest całkowicie darmową platformą.

Zaplanuj architekturę bloga

Fundamenty bloga są już postawione. Teraz przyszedł czas, aby zastanowić się, jak blog ma wyglądać. Warto jest zadbać o strukturę strony już od samego początku. Zastanów się o czym chcesz pisać i jakie kategorie stworzyć. Zaprojektuj na kartce papieru główne menu i pomyśl, jak będą wyglądać kategorie. Na przykład w blogu modowym możesz stworzyć kategorię „Moda wiosenna” i podkategorie „Moda damska”, „Moda męska”.

Wybierz szablon bloga i dodaj widgety

Teraz przyszedł czas na budowę bloga. Najpierw należy wybrać szablon. WordPress oferuje bardzo duży pakiet szablonów, które dostępne są za darmo. Możesz też zdecydować się na płatny szablon. Szablony w wordpressie są również pogrupowane tematycznie. Są szablony dla blogów modowych, kulinarnych i podróżniczych. Każdy szablon możesz urozmaicić przed dodawanie widgetów, eksperymentowanie z czcionkami, kolorami i wzorami. Jest to świetna zabawa i co ważniejsze nawet osoby, które nie są programistami spokojnie poradzą sobie w tworzeniu bloga.

Zainstaluj podstawowe wtyczki

Wtyczki lub plugins są bardzo ważną częścią w budowaniu bloga. Wtyczki możesz pobrać na platformie wordpress. Dzięki wtyczkom będziesz mógł jeszcze bardziej urozmaicić swój podstawowy szablon. Możesz na przykład pobrać wtyczkę dzięki której dodasz ikony kanałów społecznościowych. Warto jest zainstalować wtyczkę odpowiedzialną za optymalizację strony pod względem SEO. Pamiętaj, że z instalacją wtyczek należy uważać, bowiem bardzo obciążają one stronę i spowolniają witrynę.

Dodaj bloga do Google Analytics

Blog już jest gotowy. Pamiętaj, aby od początku mierzyć ruch na stronie. Możesz to zrobić z pomocą narzędzia analitycznego Google Analytics. Załóż konto w Google Analytics i podepnij je pod bloga. Dzięki Analytics będziesz mógł ocenić popularność bloga już od samego początku.

Napisz kilka pierwszych postów

Kategorie, które stworzysz nie powinny być puste. Każda z nich powinna posiadać minimum jeden wpis. Zalecane jest, aby przed przystąpieniem do tworzenia bloga napisać kilkanaście postów. Następnie ważne jest, aby postować regularnie.

Promuj bloga w mediach społecznościowych

Gotowy blog z grafikami i postami należy promować w kanałach społecznościowych. Załóż profile na Instagramie, Facebooku i innych kanałach i promuj tam każdy post jaki napiszesz.

Nie zapominaj o optymalizacji bloga

Praca nad blogiem tutaj się nie kończy. Pamiętaj, że bloga trzeba cały czas optymalizować i poprawiać. Blog musi być szybki i oczywiście estetyczny. Nie możesz zapominać także o optymalizacji bloga pod względem SEO. Jeżeli chcesz, aby czytelnicy znaleźli Twoje wpisy w internecie to posty muszą spełniać wszystkie wymagania SEO.

Założenie bloga jest naprawdę proste i do tego jest to świetna zabawa. Nie traktuj prowadzenia bloga jako obowiązek, a jako hobby nad którym spędzasz czas w wolnej chwili. Kto wie, może za jakiś czas Twój blog wypłynie na szerokie wody i stanie się jednym z bardziej poczytnych blogów w internecie.

4 komentarze

 • Janusz Kamiński Reply

  26 lutego 2020 at 09:34

  Prosty poradniczek, ale wszystkie kroki są. 😉

 • Iniol Reply

  26 lutego 2020 at 15:23

  przyda sie tez dobry hosting 🙂 my korzystamy z oferty nazwa.pl bo maja dobra obsluge klienta i stabilne serwery

  • Miro Reply

   28 lutego 2020 at 22:30

   Tez korzystam 🙂 nawet Cloud Backup wykupilem, bo jednak dane sa zabezpieczone.

 • Un Reply

  27 lutego 2020 at 12:40

  super poradnik, właśnie zakładam bloga w webwavecms.com i bardzo mi się przydał!

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register