Jak zamontować prowadnice do szuflad?

Szuflady to często bardzo istotny element składowy mebli. Są przydatne zarówno w przypadku komody, jak i przykładowo dużej szafy. Współcześnie większość modeli jest wysuwana na prowadnicach, co znacznie ułatwia z nich korzystanie. Żeby jednak móc cieszyć się sprawnymi szufladami, trzeba je solidnie zamocować na prowadnicach. Należy zatem dowiedzieć się, jak właściwie przeprowadzić ten proces.

Jak zamontować prowadnice kulkowe do szuflad?

W przypadku montażu prowadnic kulkowych taka czynność przede wszystkim wymaga staranności i precyzji. Są najczęściej spotykanym rodzajem podpory dla szuflad. Ułatwiają wsuwanie i wysuwanie, powinny być więc jak najlepszej jakości. Sam montaż natomiast nie wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu. Najpierw trzeba przyłożyć prowadnice do mebla od wewnątrz i zaznaczyć dla nich miejsce docelowe montażu. Następnie należy je solidnie przykręcić – koniecznie z obu stron. Podobnie punkty trzeba zarysować na samych szufladach, pilnując właściwej pozycji i odległości. Po tym zabiegu prowadnice można też przymocować.

Kiedy całość jest gotowa, niezbędne będzie sprawdzenie, czy szuflada wpasuje się w prowadnice wkręcone w mebel. Jeśli nie domyka się lub widać wyraźnie brak poziomu, należy przestawić mechanizm znajdujący się na szufladzie. Narzędzia, jakie będą potrzebne do zamontowania prowadnic, to wkrętarka oraz akcesoria służące do pomiaru. Należy też mieć na uwadze, że według wielu fachowców montaż prowadnic kulkowych do szuflad jest czynnością bardzo pracochłonną i trudną do wykonania w warunkach domowych. Jednak po ich prawidłowym zamocowaniu, będzie można długo cieszyć się sprawnym i funkcjonalnym meblem.

Montaż prowadnic rolkowych do szuflad

Prowadnica rolkowa, podobnie jak ta kulkowa, składa się zasadniczo z dwóch elementów – jeden z nich musi zostać zamocowany do ścianki mebla, np. szafki. Drugi natomiast montuje się do samej szuflady. Obie części są wyposażone w syntetyczne rolki. Podczas ruchu, współpracują one ze sobą. Zapewniają też stabilność i sprawność całego mechanizmu.

Prowadnice rolkowe mają standardowe długości. Podobnie jak w przypadku prowadnic kulkowych, przed zamontowaniem tych rolkowych należy najpierw wyznaczyć odpowiednie miejsca do wiercenia. Trzeba prawidłowo określić odległości zarówno na korpusie mebla, jak i na każdej szufladzie. Jest to proces czasochłonny, ponieważ wymaga dużej staranności i precyzji. Błąd popełniony przy pomiarze będzie skutkował koniecznością powtarzania całej procedury od nowa.

Kiedy miejsca montażowe są należycie nakreślone, można przejść do przykręcenia prowadnic w przygotowanych uprzednio punktach. Elementy powinno się wkręcać prostopadle do krawędzi mebla. W tym celu warto posłużyć się też kątnikiem. Po montażu prowadnic rolkowych konieczne jest sprawdzenie, czy szuflady wpasowały się w korpus. W razie wszelkich nieprawidłowości, czynności trzeba powtórzyć, wyznaczając na szufladzie nowe miejsca do zmiany pozycji prowadnicy. Najlepiej jednak w ogóle nie dopuścić do pomyłek w montażu, ponieważ ponowne wiercenie na tak małym obszarze może okazać się problematyczne i niesukcesywne.

Gdzie kupić prowadnice do szuflad?

Podstawową zasadą kupowania sprzętu, który ma służyć na dłużej, jest szukanie produktów, kierując się kryterium jakościowym. Co prawda, nie warto przepłacać, ale również nie należy oszczędzać, szczególnie na przedmiotach użytku codziennego. Może to bowiem ostatecznie doprowadzić do zwiększenia kosztów, kiedy w niedługim czasie zajdzie potrzeba naprawy lub wymiany niemal nowego elementu.

Gdzie więc kupić najlepsze prowadnice do szuflad? Należy sprawdzić ofertę przynajmniej kilku sklepów, by wybrać produkt o wysokiej jakości i w przystępnej cenie. Sklepy, takie jak gryc24.pl, posiadają w swojej ofercie prowadnice od zaufanych producentów. Dzięki temu można mieć pewność, że zakupione elementy będą sprawnie działać, a mebel z szufladami zachowa swoją funkcjonalność przez długi czas.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register