Jaki materac do spania wybrać? 5 rzeczy, o które warto zapytać sprzedawcę

Nie ma wątpliwości, że jakość snu ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. A jednym z kluczowych czynników, decydujących o jakości snu, jest wybór odpowiedniego materaca. Gdy stajemy przed wyborem nowego materaca, pojawia się wiele pytań. Jak wybrać ten idealny? Na co zwrócić uwagę? Oto pięć rzeczy, o które warto zapytać sprzedawcę, aby łatwiej było podjąć decyzję.

1.   Jaki rodzaj materaca będzie dla mnie odpowiedni?

Na rynku dostępne są różne typy materacy. Podstawowe rodzaje to: piankowe, sprężynowe i hybrydowe. Żeby nie było zbyt prosto, w samej kategorii piankowych znajdziesz aż 4 kolejne rodzaje materacy, podobnie jest w przypadku materacy sprężynowych. Każda z wymienionych kategorii posiada swoje określone właściwości. Wybór więc nie zależy od tego, jaki materac poleci Ci dany sprzedawca, tylko od Twoich indywidualnych preferencji.

Materace piankowe są znane z doskonałej izolacji ruchu, podczas gdy materace sprężynowe oferują dobrą wentylację wkładu i mocniejsze, bardziej sprężyste podparcie. Lateksowe materace są odpowiednie dla alergików, a materace hybrydowe łączą w sobie różne technologie i często są wybierane przez pary z dużą różnicą wagi. Warto zapytać sprzedawcę o różnice między materacami i przedstawić swoje oczekiwania co do rodzaju podparcia. W ten sposób sprzedawca pomoże Ci dobrać materac pasujący do Twoich wymagań.

2.   Jakie są różnice między różnymi modelami materacy?

Dopytaj o różnice w specyfikacjach, właściwościach i cenach różnych materacy, aby dowiedzieć się, który z nich najlepiej odpowiada twoim potrzebom. Jeśli są określone dodatkowe kwestie, które będą decydowały o Twojej wygodzie warto o nich wspomnieć i dopytać, czy dany materac pasuje do Twoich potrzeb. Czyli np. jeśli cierpisz na problemy z kręgosłupem, nadmierną potliwość w czasie snu, alergię na kurz lub pleśnie – o tym wszystkim warto wspomnieć, by łatwiej było Ci znaleźć taki model, który jest zaprojektowany pod kątem osób o podobnych problemach.

3.   Jaki materac wybrać – zapytaj o stopień twardości

Materace różnią się twardością, co ma wpływ na komfort snu. Istnieje wiele skal twardości materacy, ale najpopularniejsza jest skala H1-H4. Jaki materac wybrać? To zależy od indywidualnych preferencji, wagi Twojego ciała oraz pozycji, w jakiej zazwyczaj śpisz. Sprzedawca może pomóc dobrać odpowiednią twardość na podstawie Twoje budowy ciała i poczucia komfortu.

Zapytaj o zakres dostępnych stopni twardości w różnych modelach materacy. Dla kogo są przeznaczone materace miękkie, średnio-twarde i twarde? Czy można dostosować stopień twardość w materacu, na przykład przez zmianę kolejności poszczególnych warstw? Dokładne zrozumienie tych różnic pomoże ci wybrać materac, który najlepiej odpowie na Twoje indywidualne potrzeby.

4.   Z jakich materiałów zbudowany jest dany materac?

Skład materaca ma wpływ na jego trwałość i to, jak dopasowuje się do kształtu ciała. Warto zapytać o rodzaj pianki, sprężyn, z czego uszyty jest pokrowiec oraz ewentualne dodatkowe technologie, takie jak pianki nasączone naturalnymi olejkami lub taśmy wentylacyjne w pokrowcu. To pomoże zrozumieć, jakie korzyści przynosi dany model.

Dodatkowo, jeśli masz problemy z kręgosłupem możesz zapytać, czy któryś z dostępnych materacy ma certyfikat wyrobu medycznego. Takie modele materacy są specjalnie projektowane dla osób o określonych wskazaniach zdrowotnych. Są materace medyczne wspierające profilaktykę wad kręgosłupa, ale też i takie, które mają potwierdzone działanie wspierające rehabilitację lub też takie, które mają właściwości przeciwodleżynowe.

5.   Jaka jest długość gwarancji i czy materac można testować w domu?

Przy zakupie materaca warto dowiedzieć się, jaki okres gwarancji oferuje producent oraz czy istnieje możliwość wypróbowania materaca przez określony czas w domu. Niektóre sklepy, jak np. sklep z materacami SypialniaPlus, oferują możliwość testowania materaca w domu nawet przez 20 nocy. To zdecydowanie pomaga utwierdzić się w wyborze.

Dobra gwarancja z kolei może dać Ci pewność, że nowy materac posłuży Ci przez długi czas, a przy tym jest potwierdzeniem jakości produktu. To z kolei przekłada się na to, jak materac będzie reagował na nacisk. Dobrej jakości pianki i sprężyny nie przenoszą drgań i nie odkształcają się po kilku latach użytkowania. Dzięki temu śpisz wygodnie i to nawet przez 20 lat na jednym materacu.

Podsumowując, wybór materaca to ważna decyzja, która może pomóc zadbać o zdrowie kręgosłupa i samopoczucie w ciągu dnia – taka jest właśnie regeneracyjna moc dobrego snu. Zadawaj sprzedawcy pytania i staraj się dokładnie zrozumieć różnice między różnymi rodzajami materacy, twardościami i materiałami. Tylko wtedy będziesz pewien, że wybrałeś materac idealnie dopasowany do swoich potrzeb. Dobra jakość snu jest bezcenna, więc warto poświęcić czas na dokładne przygotowanie się przed zakupem.

Wybieramy materac 100×200 dobry dla kręgosłupa – zobacz polecane modele.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register