Jakich ogłoszeń o wynajmie mieszkań zdecydowanie unikać?

Osoby, które wynajmują mieszkania z pewnością już wiedzą, jakich ofert należy unikać i omijać szerokim łukiem. Ci, którzy dopiero szykują się do wynajmu pierwszego mieszkania, powinni przeczytać ten tekst, aby wiedzieć na co zwrócić uwagę, aby nie narobić sobie problemu.

Jakich więc ogłoszeń o wynajmie mieszkań zdecydowanie unikać?

Jeśli przeglądamy ogłoszenia o wynajmie mieszkania, już na tym etapie możemy zweryfikować pewne informacje.

Ogłoszenia o wynajmie mieszkania bez zdjęć.

Co prawda brak zdjęć mieszkania w ogłoszeniu o wynajmie lokum jeszcze nie dyskwalifikuje takiej oferty, jednak powinniśmy być czujni. Już na etapie rozmowy telefonicznej dopytajmy o szczegóły dotyczące mieszkania, jego stanu technicznego i wyposażenia. Po co mamy tracić czas na dojazd i oglądanie mieszkania, skoro może nam się i tak nie spodobać.

Brak szczegółowych informacji o opłatach wynajmowanego mieszkania

Brzmi świetnie – mieszkanie 2-pokojowe do wynajęcia za 1300 zł. Dzwonimy, umawiamy się, jedziemy, oglądamy – wszystko wygląda wspaniale. Chcemy wynajmować – dopytujemy o koszty i okazuje się, że do 1300 zł należy doliczyć jeszcze czynsz do spółdzielni (np. 700 zł) plus kaucja – 1300 zł i już nie robi się tak atrakcyjnie. Jeśli ogłoszenie o wynajmie zawiera bardzo atrakcyjną cenę, dopytajcie przez telefon o wszystkie koszty związane z wynajęciem mieszkania, aby później nie było rozczarowań.

Stan techniczny mieszkania do wynajęcia

Jeśli już oglądamy mieszkanie do wynajęcia, zwróćmy uwagę na jego stan techniczny. Czy okna są nowe i szczelne (jeśli nie, zimą będziemy marzli i płacili duże rachunki za ogrzewanie), w jakim stanie są zamki i drzwi wejściowe. Jak wyglądają ściany, czy nie są popękane, zalane, czy nie tworzy się w rogach grzyb? W jakim stanie są wszystkie urządzenia wodno-kanalizacyjne. Jeśli cokolwiek budzi naszą wątpliwość – sygnalizujmy to właścicielowi mieszkania, aby później nie okazało się, że będziemy musieli wykonywać prace remontowe na nasz koszt.

Wyposażenie wynajmowanego mieszkania (umeblowanie, sprzęt AGD)

Jeżeli oglądamy mieszkanie wyposażone w meble i sprzęt AGD, zwróćmy uwagę na ich stan techniczny. Czy meble są sprawne? Drzwiczki i szuflady otwierają się bez problemów? Jaki jest stan lodówki, telewizora itp. – czy wszystko działa, jak powinno? Czy łóżko nie jest zarwane?

Często właściciele mieszkań ukrywają faktyczny stan techniczny wyposażenia i później próbują przerzucić na najemców koszt napraw.

Brak pisemnej umowy najmu mieszkania

Zdecydowaliśmy się na wynajem mieszkania, i chcemy już podpisać umowę, a właściciel mówi, że „przygotuje później”, „właściwie po co nam papiery”, „przy umowie to muszę podatek zapłacić”. Absolutnie nie wynajmujcie takiego mieszkania – co prawda najem bez umowy lub na podstawie umowy ustnej też jest wiążący. Jednak, jeśli wynikną jakieś problemy czy spory z właścicielem, będzie nam trudniej udowodnić, że mamy jakiekolwiek prawa do wynajmowanego mieszkania.

Płatność bez potwierdzenia wpłat za wynajmowane mieszkanie

Jeżeli już zdecydowaliśmy się wynająć mieszkanie i podpisujemy umowę o wynajmie lokalu, dopytajmy o formę płatności – czy pieniądze mamy przekazywać na konto bankowe, czy w gotówce. Najlepiej płacić bankowym przelewem, wtedy mamy potwierdzenie wpłat za najem mieszkania. Jeśli właściciel chce rozliczać się gotówkowo, koniecznie przygotujmy każdorazowo potwierdzenie wpłaty pieniędzy, z podpisem właściciela wynajmowanej nieruchomości i datą przekazania płatności.

Jeżeli właściciel nie chce wystawić żadnego potwierdzenia przyjęcia wpłat za najem mieszkania, czy za media, absolutnie nie należy wynajmować takiego lokalu. Nie będziemy mieli żadnego dowodu na to, że opłacamy wynajem. To może w konsekwencji rodzić później wiele problemów.

Jeżeli wynajmujesz mieszkania i poszukujesz nowych najemców dodaj już teraz za darmo swoje oferty do ogólnopolskiego portalu wynajmujących wynajmij24.pl.

Załóż swoje konto w portalu wynajmij24.pl już teraz i zacznij wystawiać swoje oferty.

Zrobisz to szybko tu: https://wynajmij24.pl/login/rejestracja

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register