Jakie dysze do opryskiwaczy wybrać?

Każdy rolnik doskonale wie, jak bardzo pomocne w uprawie roślin są maszyny rolnicze, które znacząco usprawniają pracę w gospodarstwie. Do jednych z takich maszyn należą opryskiwacze. Są to urządzenia, które służą do chemicznej ochrony roślin, a także ich nawożenia płynnymi nawozami. Aby opryskiwacz jak najlepiej spełniał swoje zadanie, konieczne jest dobranie odpowiedniego wyposażenia.

Każdy rolnik doskonale wie, jak bardzo pomocne w uprawie roślin są maszyny rolnicze, które znacząco usprawniają pracę w gospodarstwie. Do jednych z takich maszyn należą opryskiwacze. Są to urządzenia, które służą do chemicznej ochrony roślin, a także ich nawożenia płynnymi nawozami. Aby opryskiwacz jak najlepiej spełniał swoje zadanie, konieczne jest dobranie odpowiedniego wyposażenia.

Rodzaje opryskiwaczy oraz ich zastosowanie

Opryskiwacze to urządzenia składające się zazwyczaj ze zbiornika na ciecz, pompy oraz rozpylacza. Służą do opryskiwania roślin w celu ich zabezpieczenia przed różnymi patogenami, takimi jak: pasożyty, owady, chwasty czy grzyby, a także wykorzystuje się je do nawożenia za pomocą nawozów w formie płynnej. Urządzenia te mogą być stosowane w przypadku uprawy zbóż oraz wielu innych roślin uprawnych, ale doskonale sprawdzają się również w ogrodnictwie.

Istnieje kilka rodzajów opryskiwaczy. Jednym z nich są urządzenia polowe, które dzielą się na trzy podkategorie:

  • samojezdne – to po prostu pojazdy, za pomocą których można rozpylać środki na rośliny,
  • zaczepiane – oprócz typowych elementów (zbiornika, pompy i rozpylacza) posiadają stalową konstrukcję oraz oś z dwoma kołami – urządzenia te zaczepia się do ciągnika,
  • zawieszane – spełniają tę samą funkcję co opryskiwacze zaczepiane, jednak są mniej mobilne, ponieważ nie są wyposażone w konstrukcję z osią kół.

Istnieją również urządzenia sadownicze, które umożliwiają opryskiwanie na dużych wysokościach. Są przystosowane do oprysku drzew i krzewów. Do przydomowych upraw najlepiej sprawdzą się opryskiwacze ogrodnicze, wyróżniające się niewielkimi rozmiarami oraz prostą obsługą.

Jak prawidłowo wybierać dysze do opryskiwaczy?

Wybór odpowiednich dysz jest jedną z najważniejszych kwestii jeśli chodzi o oprysk roślin. Przed zakupem warto zapoznać się z rodzajami oraz ich przeznaczeniem. Na rynku można znaleźć dysze uniwersalne służące do rozpylania różnych chemikaliów, jednak lepiej nie wybierać tego typu rozwiązań.

Aby dysza jak najlepiej spełniła swoje zadanie, powinna być odpowiednio dobrana do stosowanych środków. W przypadku chemii owadobójczej oraz likwidującej chwasty najlepiej sprawdzą się rozpylacze średniokropliste. Drobnokropliste są natomiast idealne do zastosowania na grzyby, a grubokropliste najlepiej nadają się do nawożenia doglebowego.

Podstawową funkcją dysz jest równomierne rozpylanie środków pod odpowiednim kątem i ciśnieniem. Rodzaje końcówek do opryskiwaczy podpowiadają nieco o ich zastosowaniu. Wśród nich wymienić można: dysze do płukania zbiorników, dysze do nawożenia, dysze dwustrumieniowe czy antyznoszeniowe.

Niezwykle istotną, lecz często lekceważoną kwestią jest również jakość stosowanej wody. Najczęściej agrochemikalia miesza się właśnie z wodą. Dysza powinna być dobrana do jej rodzaju. Do wody twardej lepiej jest wybrać rozpylacz o odchylonym strumieniu, z kolei do miękkiej idealnie sprawdzą się wersje ektrażowe.

Polecane dysze do opryskiwaczy rolniczych amerykańskiej firmy Teejet

Wybór odpowiedniego rodzaju dysz do opryskiwacza odgrywa kluczową rolę w efektywnym oprysku roślin. Właśnie dlatego warto wybierać rozwiązania pewne, cieszące się dobrymi opiniami wśród gospodarzy. Amerykańska firma Teejet już od ponad 70 lat oferuje rolnikom innowacyjne dysze do opryskiwaczy o doskonałej jakości. W ofercie marki można znaleźć na przykład opatentowane dysze turbo teejet, które wyróżniają się między innymi szerokim kątem rozpylania. Wybierając dysze Teejet zwiększa się efektywność prac polowych, maksymalizuje zbiory, a co za tym idzie – także zyski. Na szczególną uwagę zasługują również 7 otworowe dysze do RSM, tworzące siedem identycznych strumieni cieczy.

Warto pamiętać, że bez względu na posiadany opryskiwacz, wybór odpowiednich dysz jest jednym z najważniejszych punktów. Tylko prawidłowo dobrane końcówki są w stanie zapewnić optymalne funkcjonowanie urządzenia do oprysków. Najlepiej wybierać rozwiązania sprawdzone przez innych gospodarzy, o najwyższej jakości wykonania od znanych i cenionych producentów.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register