Jakie efekty uzyskamy dzięki sztancowaniu?
Dzięki sztancowaniu można uzyskać oryginalne opakowania, wizytówki, kalendarze i inne materiały reklamowe. Z tą techniką introligatorska łączą się inne czynności, takie jak: bigowanie, perforowanie i rycowanie. Sprawdź, na czym polega i co oferuje.
Co warto wiedzieć na temat sztancowania?
Sztancowanie, ale też wykrawanie, jest czynnością introligatorską. Polega ono na wycinaniu z danego tworzywa nowych, często niezwykle kunsztownych kształtów. Zazwyczaj do wykrawania używa się arkuszy papieru, tektury czy kartonów. Podstawowym narzędziem służącym do tego jest wykrojnik, czyli bardzo ostry nóż o specjalistycznym ostrzu. Drukarz wprowadza go z dużą siłą w podłoże i w efekcie wycina pożądany kształt. Z techniki tej korzystają zarówno drukarze, jak i artyści. Dzięki niej możliwa jest produkcja oryginalnych opakowań kartonowych, teczek i wizytówek. Wykrawanie świetnie nadaje się do produkcji dużych kalendarzy i materiałów reklamowych np. toreb i kart rabatowych.
Wykrawanie jest także metodą obróbki metali. Jednak ma kilka wad, gdyż nie zawsze umożliwia otrzymanie gładko wyciętych elementów. Niekiedy powstają na nich zadry, czyli efekt zbyt małej siły wykrawania. Żeby uchronić przed nimi tworzywo, należy zużyć dużą ilość energii, a to wiąże się z dużym kosztami. Niemniej jednak współczesne obrabiarki CNC są bardziej ekonomiczne niż ich starsze modele. Obróbka metali tego typu jest zadaniem dla profesjonalistów. Nierzadko jest tylko częścią bardziej zaawansowanego procesu technologicznego.
Z jakim czynnościami możemy połączyć wykrawanie?
l Bigowanie – technika introligatorska polegająca na wgniataniu rowków. Używa się jej do obróbki np. papieru lub kartonów. Bigowanie ułatwia zmianę kształtu materiału, gdyż polega na osłabieniu jego wytrzymałości i zmianie struktury. Na końcu całego procesu tworzywo jest już znacznie mniej sztywne i tym samym bardziej podatne na modyfikacje. Ma zarówno zastosowanie praktyczne, jak i dekoracyjne.
l Rycowanie – metoda, dzięki której można wyciąć pasy i kształty z tworzyw, takich jak folia samoprzylepna i papier samoprzylepny. Do rycowania potrzebne są specjalne matryce i obrotowe nożyki. Cały proces umożliwia nacinanie kartonów i tektury tak, by w danych miejscach miały one ostre krawędzie, umożliwiające wielokrotne zginanie.
Perforowanie – technika introligatorska, która polega na wycinaniu otworów. Używa się jej do obróbki papieru, tektury i kartonu. Ma zastosowanie dekoracyjne, gdyż umożliwia uzyskanie produktów o nietypowych kształtach zewnętrznych zawierających dodatkowe otwory. Używa się zazwyczaj tam, gdzie dana część tworzywa ma się łatwo otwierać. Technika świetnie nadaje się do projektowania materiałów reklamowych. Dużym zainteresowaniem cieszą się wizytówki zdobione perforacją. Dzięki niej wyglądają wyraziście i elegancko. Jednak by tak się stało, należy wcześniej dokładnie zaplanować perforację. Ciekawym pomysłem jest ustawienie jej tak, by nawiązywała do klasycznych rozwiązań.
0 komentarzy