Jakie ulice w Elblągu zmienią nazwy przy okazji ustawy dekomunizacyjnej?

Jak informuje Dziennik Elbląski, Pasłęk, jako pierwszy w naszym regionie, zmierzył się z ustawą dekomunizacyjną, nakazującą zmiany nazw ulic. Do zmian nazw szykuje się też Elbląg. Media lokalne już spekulują, które elbląskie ulice odejdą „do lamusa”.

Nie Mariana Buczka, a Spokojna nazywa się od tygodnia jedna z pasłęckich ulic. Radni zmienili nazwę powołując się na ustawę zakazującą propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego poprzez nazwy budowli, obiektów i ulic – czytamy w Dzienniku Elbląskim.

Jak informuje gazeta, do zmiany patronów ulic szykuje się również Elbląg. Ulica Armii Ludowej i skwer Janka Krasickiego, to nazwy, które według opinii Instytutu Pamięci Narodowej, muszą zniknąć z mapy miasta.

–  Występowaliśmy do IPN z zapytaniem o pięć ulic. Czekamy jeszcze na opinię dotyczącą ulic: Rodziny Nalazków, Diaczenki i Leona Kruczkowskiego. Dopiero, gdy instytut opowie się o wszystkich tych nazwach, podejmiemy działania — mówi prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Prezydent Wróblewski zapowiada, że nowe nazwy ulic zostaną wybrane po konsultacjach z ich mieszkańcami.

Wszystkie dokumenty zawierające starą nazwę ulicy (dowody osobiste, prawa jazdy) zachowają swoją ważność. Zmiana nazwy ulicy nie będzie rodziła również problemów z dostarczaniem korespondencji pod dotychczasowy adres.

Portal bogatyelblag.pl zaś sugeruje, że zamiast Kpt. Diaczenki patronem tej uliczki będzie Irena Sendlerowa.

W tej sprawie głos zabrał radny Robert Turlej.

– W chwili obecnej komisja oczekuje na odpowiedź IPN-u, które nazwy elbląskich ulic zostaną zmienione. Mogą to być 4 ulice a może tylko 2 – pisze radny na swoim koncie na facebooku. – Na chwilę obecną nie ma jednoznacznej opinii. Natomiast jak zostaną nazwane te ulicy to decyzja nie tylko radnych ale i mieszkańców. Wniosek o upamiętnienie Pani Ireny Sendlerowej został złożony kilka lat temu, tak samo „w kolejce” czeka też kilka innych wniosków. Jeśli dodamy do tego wnioski od mieszkańców, które napłyną wówczas będziemy mieli ciężki orzech do zgryzienia. Dlatego też na obecną chwilę nie ma podstaw, aby oceniać jaką nazwę przyjmie np. ulica Kpt. Diaczenki.

Tymczasem, jak już informowaliśmy, mieszkańcy ul. Kpt. Diaczenki nie chcą zmiany nazwy ulicy. W tej sprawie nawet zbierali podpisy pod petycją do prezydenta miasta.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register