Janusz Pietruszyński: Rok 2020 będzie czasem walki o pracownika

Niż demograficzny, nadal duża emigracja zarobkowa, zbyt powolna automatyzacja wielu procesów, wzrost gospodarczy na Ukrainie. To wszystko powoduje, że nadchodzący rok 2020 będzie nadal na rynku pracy czasem pracowników. Wzrośnie też mocniej rola specjalistów do wynajęcia na konkretny czas czy wyznaczone zadanie, których będą potrzebowali polscy przedsiębiorcy.

Niestety ale dane dotyczące rynku pracy w Polsce na rok 2020 nie są optymistyczne. Z szacunków agencji Personnel Service wynika, że w przyszłym roku może odpłynąć z Polski nawet 0,5 mln pracowników z Ukrainy, którzy będą szukali okazji do zarobienia większych pieniędzy w innych krajach europejskich. Z kolei prognoza PwC wskazuje, że do 2025 roku na polskim rynku pracy zabraknie aż 1,5 mln osób, co oznacza konieczność zatrudniania każdego roku dodatkowo aż 300 tys. pracowników.

Z analizy Personnel Service wynika, że sama zapowiedź otworzenia się Niemiec na specjalistów spoza Unii Europejskiej spowodowała, że w tym roku z Polski odpłynęło nawet 250 tys. pracowników. To oznacza, że już w 2020 roku może zabraknąć w Polsce nawet 1 mln pracowników.

– Ten obraz analityków pokazuje, że rynek pracy w Polsce bardzo dynamicznie się zmienia, niestety w kierunku niezbyt optymistycznym dla pracodawców. To powoduje, że siłą rzeczy będzie musiała wzrosnąć rola specjalistów do wynajęcia na dany czas czy do konkretnego zadania. Tacy wysokiej klasy managerowie, jak osoby pracujące w zawodzie interim manager, będą pracowali w ciągu roku dla nawet kilku firm – podkreśla Janusz Pietruszyński, interim manager działający na terenie Elbląga i Trójmiasta.

Problem jest poważny, ponieważ otwarty rynek pracy Unii Europejskiej, zapowiedź Niemiec, które już zabiegają o jak najlepszych specjalistów z całej Europy powoduje, że polscy przedsiębiorcy z Elbląga czy Trójmiasta już teraz powinni zainteresować się zakontraktowaniem wyspecjalizowanych interim managerów na rok 2020. Rynek takich specjalistów w kraju nie jest duży i może się okazać, że w terminarzach tych wysokiej klasy managerów do wynajęcia może zabraknąć wolnych terminów.

– Zakontraktowanie interim managera może również znacząco pomóc przedsiębiorcom w przygotowaniu się do trudnego okresu na rynku pracowniczym. Trzeba przeanalizować ile procesów można zautomatyzować i w jaki sposób zatrzymać w firmie potrzebnych pracowników i gdzie szukać oraz w jaki sposób nowych  – dodaje Janusz Pietruszyński, interim manager. – Jednak już teraz widać, przy negatywnych tendencjach na rynku pracy, że wiele kwestii związanych z funkcjonowaniem firm w Polsce trzeba będzie automatyzować i wykorzystać możliwości, jakie obecnie daje też internet.

Problem jest poważny ponieważ jak wynika z raportu Grant Thornton obecnie 58 proc. firm w Polsce twierdzi, że brak odpowiednio wykwalifikowanych pracowników to dla nich silna bądź bardzo silna bariera w rozwoju. Stąd trwająca od kilku lat na polskim rynku walka pracodawców o pracowników.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register