Jarosław Kaczyński: Przekop rozwiąże problemy Elbląga

Ostatecznie na tych ziemiach mamy pełną suwerenność – powiedział we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński w miejscu planowanego przekopu Mierzei Wiślanej. Dodał, że będziemy mogli robić tutaj, to co jest potrzebne Polsce, potrzebne temu regionowi i nikt nie będzie w stanie nam w tym przeszkodzić.

We wtorek w miejscu planowanego kanału żeglugowego na terenie gminy Sztutowo (woj. pomorskie) Jarosław Kaczyński, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz poseł PiS, kandydat na prezydenta Elbląga, Jerzy Wilk wkopali na plaży od strony Zatoki Gdańskiej ostatni słupek geodezyjny wyznaczający granice przekopu.

44250878_1258614424279476_637127032215437312_n

Nowa droga wodna – przekop przez Mierzeję Wiślaną – ma połączyć Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Obecnie jedyna droga wodna wiedzie przez rosyjską cieśninę pilawską. „Ostatecznie na tych ziemiach mamy pełną suwerenność, bo wiadomo kto nie chciał się na to godzić” – powiedział Kaczyński. Jak przypomniał, „tego rodzaju plany (przekopu – PAP) były i przedtem”. Dodał, że (wiadomo – PAP) „kto blokuje cieśninę, kto wprowadza różnego rodzaju ograniczenia administracyjne, pozwolenia itd.” Kaczyński powiedział, że „będziemy mogli robić (tutaj – PAP), to co jest potrzebne Polsce, potrzebne temu regionowi i nikt nie będzie w stanie nam w tym przeszkodzić”.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraził przekonanie, że jest „kwestią kilku tygodni” uzyskanie dokumentów, niezbędnych do rozpoczęcia budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną. „Można powiedzieć, że się udało” – mówił Kaczyński. „Trwało to długo, przeszło 10 lat, ale to się już rozpoczyna” – podkreślił i przyznał, że są zastrzeżenia, formułowane „nawet dzisiaj przez część środków masowego przekazu”, ale dodał, że „mamy pełne prawo zakończyć proces tyczenia”.

Jak dodał, „wszystko na to wskazuje”, że niezbędne dokumenty zostaną uzyskane w ciągu kilku tygodni. „Można powiedzieć, że udało się, bo kiedy już budowa się rozpocznie, będzie można powiedzieć, że klamka zapadła. Że ten kanał powstanie” – oświadczył prezes PiS.

Jak dodał, budowa będzie też rozwiązaniem problemu, z którym żyje Elbląg „właściwie od chwili, kiedy powrócił do Polski”. „Elbląg powinien być portem uzupełniającym wobec portu gdańskiego i gdyńskiego. Ale portem znaczącym i to z całą pewnością przyczyni się do jego rozwoju gospodarczego i rozwoju gospodarczego całego regionu” – mówił Kaczyński. „To jest ten cel główny” – podkreślił.

Jak ocenił poseł PiS Jerzy Wilk „wreszcie będziemy mieli dostęp do morza i do wszystkich portów Bałtyku”. Dodał, że na inwestycji skorzystają wszystkie gminy położone nad Zalewem Wiślanym. Wilk, który jest kandydatem PiS na prezydenta Elbląga powiedział, że czeka na to m.in. Tolkmicko, Frombork, Braniewo, Stegna, Sztutowo, Krynica Morska. Dodał, że gdy kanał na Mierzei Wiślanej powstanie, wszystkie te porty morskie będą miały szanse na rozwój gospodarczy, turystyczny, a także na wzrost poczucia bezpieczeństwa. „Dzięki budowie tego kanału żeglugowego powstanie 2,5 tys. miejsc pracy. Najpierw przy budowie (…), potem przy obsłudze i przy wszystkich działaniach związanych z rozwojem portu w Elblągu i tych portów rybackich, również jachtowych położonych nad Zalewem Wiślanym.

Jak zapowiada resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej pierwsze jednostki przez kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będą mogły przepłynąć w 2022 r. Inwestycja ma kosztować ok. 880 mln zł; będzie finansowana w całości z budżetu państwa.

źródło: portalmorski.pl/PAP

1 komentarz

  • no name Reply

    17 października 2018 at 10:44

    Przyjechali towarzysze na przyczepach ciągniętych przez traktory ku chwale pierwszego sekretarza kalksteina który wbijał pomalowany kijek i dostali niemal orgazmu. Zastanawiam sie kiedy granice tego oszołomstwa zostaną przekroczone i wkroczy lekarz psychiatrii.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register