Jedz fasolę to schudniesz!

Badacze z Narodowego Centrum Statystyk Zdrowotnych (National Center for Health Statistics) doszli do wniosku, że spożywanie fasoli (pod różną postacią) wpływa korzystnie na naszą wagę. Zaobserwowano, że u nastolatków i u dorosłych, których dieta była bogata w fasolę, nastąpił spadek wagi średnio o 3 kilogramy. Jak wyliczyli naukowcy, dorośli amatorzy tego warzywa mieli o 22 % mniejsze ryzyko otyłości, w porównaniu do osób, które nie brały udziału w eksperymencie. Ponadto, u młodych i starszych uczestników doświadczenia, stwierdzono mniejszy obwód talii – odpowiednio o 1,9 cm i 2,54 cm.

Fasola ma więcej białka niż mięso i często je zastępuje, jeśli przejdziemy na dietę wegetariańską. Inne badania donoszą, że fasola zwiększa uczucie sytości, dlatego mniej jemy i nie tyjemy. Zatem jeśli chcesz schudnąć jedz fasolę. Odmian tej rośliny strączkowej jest mnóstwo, tak więc pomysłów kulinarnych Ci nie zabraknie. Zazwyczaj w Polsce jada się zupę fasolową, fasolkę po bretońsku albo fasolkę z bułką tartą. Macie dobre przepisy, to wrzucajcie w komentarzach.

Co przemawia na korzyść fasoli?

Fasola jest bardzo wartościowym strączkowym warzywem:

  • zawiera małe ilości tłuszczu i jest pozbawiona cholesterolu
  • jest cennym źródłem błonnika i wysokiej jakości białka roślinnego, które są lepiej niż zwierzęce przyswajane przez nasz organizm; dieta bogata w błonnik, pomaga utrzymać prawidłową masę ciała i ułatwia trawienie
  • spożywanie fasoli obniża ryzyko chorób serca i niektórych nowotworów
  • zawiera sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź, cynk, fosfor, fluor, chlor, jod, karoteny, kwasy: nikotynowy, pantotenowy, szczawiowy, cytrynowy oraz witaminy: E, K, B1, B2, B6, C (czyli między innymi wzmacnia odporność organizmu, poprawia stan włosów i dobrze działa na skórę)
  • utrzymuje odpowiedni poziom cukru we krwi, obniża poziom cholesterolu LDL.
  • gdy w czasie gotowania fasoli doda się warzywa i zioła przyprawowe (np. czosnku, imbiru, chili) nie tylko będzie miała ciekawszy posmak, ale także poprawia trawienie
  • dobrze wpływa na nerki, na narządy rodne kobiet i lepszą pracę jelit
  • nie zawiera szkodliwych kwasów nasyconych

fasola1

źródło: fit.pl, foto:pixabay.com

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register