Jerzy Wilk chce umorzyć długi lokatorom ZBK

Podczas debaty zorganizowanej przez redakcje portel.pl oraz TV Truso Jerzy Wilk, kandydat PiS na prezydenta miasta zapowiedział, że jedną z możliwości wyjścia z problemów finansowych ZBK jest umorzenie długów lokatorskich.

Co zrobić z rosnącym i problematycznym długiem Zarządu Budynków Komunalnych?

Podczas gdy Witold Wróblewski mówił o wprowadzeniu możliwości odpracowania zadłużenia czynszowego i zamianach mieszkań, Jerzy Wilk przedstawił inną koncepcję.

– Ta sytuacja trwa od dziesiątków lat i się pogłębia, a wynika głównie z ubóstwa mieszkańców. W 2013 r. prezydent Nowaczyk podniósł czynsze z 4 na 8 zł, a ja obniżyłem je o połowę. To spowodowało efekt korzystny dla ZBK, bo ludzie zaczęli płacić. Część zadłużenia jest tak długoletnia, że należałoby rozważyć jednak umorzenie zaległości, a część bieżących długów można odpracować – mówił na łamach portel.pl Jerzy Wilk.

Zadłużenie ZBK powstawało latami, przy praktycznie biernej postawie kolejnych ekip rządzących miastem. W 2014 roku dobiło do 64 mln. zł. W 2015 r. zwiększyło się jeszcze o ponad 200 tys. zł. Teraz jest jeszcze większe i dobija do 70 mln zł.

Podobną propozycję w sprawie zadłużenia ZBK przedstawił w 2014 r.również Edmund Szwed.

– Dzisiaj  ZBK nie będąc zdolne do odzyskania tych pieniędzy,  straszy eksmisją,  która niczego nie rozwiązuje. Doprowadzić natomiast  może  do dramatów ludzkich oraz  dalszej degradacji wielu elbląskich rodzin – mówił na temat sytuacji w ZBK Edmund Szwed. – Zadłużenie lokatorskie w ZBK należy anulować. Pozwoli to przywrócić do aktywności zawodowej wielu elblążan oraz  zapobiec ewentualnym tragediom ludzkim. Dla osób, które dotychczas płaciły czynsz regularnie zagwarantuję w pierwszej kolejności możliwość otrzymania nowych mieszkań komunalnych, które powstaną w ilości ok. czterech  tysięcy.

Edmund Szwed wskazuje, że aby ten projekt się udał, miasto musi,  na bazie Zarządu Budynków Komunalnych uruchomić  innowacyjny mechanizm  w postaci  nowej  formy organizacyjno – prawnej, który  pozwoli na  pozyskiwanie finansowania  budowy nowych mieszkań komunalnych a  dzisiaj  pracujących w  nim urzędników, zamienić w  zmotywowanych do efektywnej pracy pracowników .

– Mechanizm pozwalający na takie rozwiązania,  jestem  gotów wprowadzić jednym aktem prawnym, przekształcając ZBK w podmiot gospodarczy działający na  podstawie KSH – mówi Edmund Szwed.

Zgodnie z Ustawą o Samorządzie Gminnym, samodzielne mieszkanie jest prawem każdego mieszkańca lokalnej społeczności i każdej rodziny. Polityka mieszkaniowa należy do najbardziej zaniedbanych dziedzin w Elblągu, co generuje ogromne szkody społeczne.

Zaspokojenie w Elblągu potrzeby posiadania własnego mieszkania, graniczy z cudem.

– My, jesteśmy przekonani, że przy udziale dobrej woli gmin, można skutecznie uruchomić Program Komunalnego Budownictwa Mieszkaniowego, do czego gminy nie tylko są zobowiązane, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, ale co najważniejsze posiadają wszystkie niezbędne warunki i narzędzia do jego wykonania – przekonuje Edmund Szwed.

Więcej na temat możliwych rozwiązań problemu zadłużeń w ZBK: http://fakty.elblag.pl/co-trzeba-zmienic-w-elblagu-oddluzyc-lokatorow-zbk/

2 komentarze

  • Tadek Reply

    2 listopada 2018 at 08:56

    Populizm króluje. Jak umarzanie długów ma polepszyć sytuację ZBK. Jak umorzenie długu i nie płacony czynsz ma przywrócić do aktywności zawodowej wielu elblążan oraz zapobiec ewentualnym tragediom ludzkim. Czy oni mają ludzi za idiotów? Pytanie retoryczne

  • Ko Reply

    3 listopada 2018 at 22:36

    To chyba śmiech. Kredyt za mnie też spłaci?

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register