Jest alternatywa dla obecnych partii. Kim są Wolni i Solidarni?

Wolni i Solidarni – to nowa formacja polityczna w Polsce, która zdobywa coraz większą popularność. Ostatnie sondaże wskazują, że ugrupowanie Marszałka Kornela Morawieckiego może już liczyć na 3-4 procent poparcia, mimo iż WiS powstał dopiero w 2017 r.

O niezwykle dynamicznie rozwijającym się ugrupowaniu Wolni i Solidarni pisaliśmy już na naszych łamach tu: http://fakty.elblag.pl/powstaje-nowa-sila-polityczna-powazna-alternatywa-dla-nieudolnej-opozycji/

Nie ukrywamy, że jako redakcja z sympatią obserwujemy tworzenie się formacji politycznej, która jawnie i głośno nawołuje do zakończenia wyniszczających Polskę sporów politycznych i wskazuje, że nadrzędnym celem polityki powinno być dobro wspólne wszystkich Polaków, a nie tylko partyjnych i biznesowych grup interesów.

Taka formacja polityczna potrzebna jest również w Elblągu, gdzie od lat właściwie niewiele się zmienia, politycy zajmują się sobą i swoimi interesami, a cierpią na tym elblążanie. Ze zgrozą patrzymy, że w nadchodzących wyborach samorządowych ponownie wystartują te same osoby, Ci sami politycy, którzy odpowiadają za rujnowanie miasta i mieszkańców przez ostatnie lata. Uważamy, że Elbląg i elblążanie zasługują na mądrą i racjonalną alternatywę. Dlatego będziemy promowali na naszych łamach te ugrupowania, które nie tylko nie są ubrudzone latami rujnującej władzy w mieście, ale również promują mądre i skuteczne rozwiązania dla naszego miasta.

Dlaczego na uwagę elblążan zasługuje Kornel Morawiecki i formacja Wolni i Solidarni?

Kornel Morawiecki zaznacza, że nazwa partii nawiązuje do dewizy Solidarności Walczącej.

– Chcemy być taką partią, która będzie zbliżać Polaków do siebie. Zgadzamy się z ostatnim stanowiskiem Episkopatu, które mówi, że podziały nas osłabiają i chcemy stanąć w środku tych podziałów, bo uważamy, że jest potrzeba zbliżenia między Polakami – mówi marszałek senior.

– Chcemy być konstruktywną, twórczą opozycją. Nie chcemy być opozycją totalną. Tam, gdzie będziemy się zgadzać – będziemy się zgadzać. Będzie to oczywiście konkurencja dla Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, ale również dla Prawa i Sprawiedliwości. Chcemy stworzyć konkurencję, która będzie miała udział dla władzy, a jeśli będziemy silni – która będzie rządzić Polską – podkreślił Morawiecki w rozmowie z portalem Niezalezna.pl.

Kornel Morawiecki to legendarny twórca Solidarności Walczącej w okresie stanu wojennego.

Jak deklarują Wolni i Solidarni, ich projektem ideowym, społecznym i politycznym jest Rzeczpospolita Solidarna. Centralne w niej miejsce zajmuje samorealizujący się obywatel. Wolność rozumieją jako swobodę wielorakich, odpowiedzialnych działań w przestrzeni publicznej.

Politykę WiS określa jako formę aktywności budującą zaufanie, tworzącą warunki do zachowania i poprawy zasad życia. Za istotę polityki uznają rozstrzyganie i zarazem łagodzenie zbiorowych sporów i racji.

– Nie godzimy się na rozrywanie kraju na wrogie sobie ugrupowania polityczne i społeczne. Uważamy, że polityka nie może być uprawiana jako walka grup i koterii o władzę, o sposób rządzenia, o dobra materialne, o wpływy. Taka polityka jest wyniszczającą naród i państwo rebelią w sferze wartości – deklarują Wolni i Solidarni. – Chcemy rozwiązywać problemy, promować poszanowanie osób, samoorganizację, świadomość wspólnego dobra, odpowiedzialność i dobroczynność. Popieramy coraz szerszy udział obywateli w podejmowaniu decyzji politycznych w skali kraju i w skali lokalnej, szczególnie w dostępie do informacji, przedsiębiorczości, zaspokojenia potrzeb w zakresie ochrony zdrowia, oświaty, zdobycia kwalifikacji, zatrudnienia i rozwoju osobowości.

Wolni i Solidarni widzą konieczność zmian w zakresie: reformy wymiaru sprawiedliwości, profilaktyki i usprawniania systemu podstawowej opieki zdrowotnej, zwiększenie nakładów na naukę i kulturę, kształcenie się jako nową formę płatnej pracy, podatek od wielkiego kapitału, samorząd gospodarczy, własność pracowniczą, rodzimą spółdzielczość i handel, tanie budownictwo mieszkaniowe, kadencyjność władz samorządowych, zmianę kodeksu i ordynacji wyborczej, wynagradzanie matek wychowujących dzieci.

Więcej informacji o Wolnych i Solidarnych można znaleźć tu: https://wolniisolidarni.pl/

Jeśli ktoś chciałby dołączyć do Wolnych i Solidarnych w Elblągu i regionie, zgadza się z postulatami głoszonymi przez partię i chce włączyć się w naprawę lokalnej polityki i gospodarki, może dokonać zgłoszenia przez adres e-mail: wis.warmiamazury@gmail.com

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register