Jest przetarg! Tak będzie wyglądała budowa kanału przez Mierzeję /film/

 

31 grudnia 2018 roku ogłoszenie o zamówieniu na wykonanie robót budowlanych w ramach projektu pn. „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską – Część I” zostało przekazane Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich.

Przewidywany termin otwarcia ofert złożonych w ramach przetargu to marzec 2019 roku. Urząd Morski w Gdyni jest w trakcie uzyskiwania kolejnych pozwoleń dla inwestycję. Przetarg rozstrzygnięty zostanie po uzyskaniu wszystkich niezbędnych do realizacji inwestycji pozwoleń.

Tak będzie wyglądała budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną.

UMG planuje ogłosić projekt w trzech przetargach: pierwszy, który zgłoszono do publikacji 31.12.2018 r. – na wykonanie samego przekopu przez Mierzeję wraz ze śluzą i portem zewnętrznym oraz wyspą na Zalewie Wiślanym; drugi, w pierwszej połowie 2019 roku, na prace na rzece Elbląg polegające na obudowie brzegów oraz robotach czerpalnych; i na końcu trzeci, na roboty pogłębiarskie na Zalewie Wiślanym – w zależności od stanu zaawansowania budowy wyspy, nastąpi to za około półtora roku.

Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną to projekt, który ma znacząco poprawić dostęp do portu w Elblągu oraz zagwarantować Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego na Bałtyk z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej.

Dzięki temu rozwiązaniu elbląski terminal będzie mógł swobodnie przyjmować mniejsze ładunki, odciążając porty trójmiejskie. Rozwój tego portu będzie sprzyjał powstawaniu nowych miejsc pracy, poprawi walory turystyczne miejscowości położonych nad Zalewem Wiślanym oraz wpłynie na rozwój gospodarczy całego regionu północno-wschodniej Polski.

Budowa kanału potrwa do 2022 roku, a jej koszt wyniesie ok. 880 milionów złotych i w całości będzie pokryty z budżetu państwa.

UMG, MGMiŻŚ

3 komentarze

 • no name Reply

  4 stycznia 2019 at 09:04

  Ja sie tylko zapytam, ile do tej pory poszło juz milionów na analizy, projekty, pozwolenia, zezwolenia, decyzje, filmiki, animacje itp?
  Czy PISOSEKTA nie mając nic innego do zaproponowania Elblągowi już zawsze przed każdymi wyborami bedzie karmić ludzi tymi głupotami? Ruscy już sie cieszą i grzeją barki i teraz z Kaliningradu bedą pływać przez zatoke gdańską waszym wyimaginowanym przekopem bo raczej nikt inny po tych szuwarch pływać nie bedzie. Czy medycyna jest bezsilna w takich przypadkach?

 • Marek elblaski Reply

  5 stycznia 2019 at 13:19

  Widać że nie jesteś mieszkańcem Elbląga-miasta które od stuleci było portem morskim i dzięki temu budowało swoją potęgę gospodarczą,też mnie denerwuje nadmierna biurokracja i opóźnienia związane z tą inwestycją.Można nie kochać Jarosława i pisowczyków,ale nie można przyznać im racji,że chociaż ruszyli z ideą przekopu i coś tam robią w tym kierunku.Gdyby Tusk ze swoją peowską zgrają robili coś w tym kierunku,będąc u sterów,to mieli by u mnie duże poparcie,ale to targowiczanie,więc gardzę nimi i wszystkimi,którzy są przeciwni rozwojowi Polski,w tym budowie kanału przez Mierzeję.

 • kazimierz Reply

  7 stycznia 2019 at 18:47

  Ten filmik, to pokazuje przekopanie mierzei. A jak z 10 km Zalewu, gdzie głębokość 2,3m około? Przecież taki jesienny sztorm z przed tygodnia, zasypał by ten wybagrowany tor wodny w dwa dni. Zalew w sztormie rusza się do dna. Jestem z Elbląga, lecz “rusza” mnie marnotrawienie publicznych pieniędzy. Możliwości tego miasta załatwia śluza Przegalina, przekop Wisły, śluza Gdańska głowa, i rzeka Szkarpawa. Z Elbląga nigdy nie będzie port morski- utopia . Miasto, jako port, zostało odcięte przez dwa mosty. To co przed nimi, to dla barek, a nie statków morskich. Chętnie bym zobaczył tu opinię w tym temacie, Pana K. luksa, podobno profesora. Przecież to On z Zalewu zrobił morze, po Jezioro Drużno, a z Elbląga Port Morski. Nie twierdzę, że mam rację, jednak uważam, że w tej kwestii opinia winna być niezależnych naukowców. Obecnie, wszyscy grają pod podrzeby dyrygenta….

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register