Jesteś młodym kierowcą? Sprawdź, gdzie najmniej policzą Cię za OC

Zakup OC komunikacyjnego może być naprawdę dużym wydatkiem. Największy problem mają jednak młodzi kierowcy, którzy zwykle muszą płacić za ubezpieczenie samochodu najwięcej. Czy można ten wydatek obniżyć w jakiś sposób?

Co roku około 400 tys. osób otrzymuje prawo jazdy i staje się świeżo upieczonymi kierowcami. Wiele z tych osób to bardzo młodzi ludzie. Często po otrzymaniu uprawnień kupują swój pierwszy samochód. Niestety, wtedy zaczyna się problem. Gdy przychodzi do zawarcia ubezpieczenia OC, okazuje się najczęściej, że jego cena jest niezwykle wysoka.

Czy młody kierowca musi mieć OC?

Posiadanie OC komunikacyjnego jest w Polsce obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego. W tym przypadku nie ma znaczenia wiek. Każdy właściciel auta lub innego pojazdu musi posiadać ważne ubezpieczenie, a jego brak wiąże się z naliczeniem wysokich kar. Im dłuższy okres bez ubezpieczenia, tym kary za jego brak są wyższe i mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych w zależności od rodzaju pojazdu.

Co jest najważniejsze w polisie OC?

Należy zwrócić uwagę na bardzo istotną kwestię. Zakres ochrony polisy z tytułu ubezpieczenia OC jest zawsze taki sam. Nie ma znaczenia, w którym towarzystwie ubezpieczeniowym wykupimy OC lub ile za nie zapłacimy. Zawsze otrzymamy taki sam produkt. Wynika to z faktu, że zakres OC jest z góry narzucony przez obowiązujące przepisy prawa.

Jeśli zatem każde OC jest takie same, najważniejsza przy jego poszukiwaniu jest cena. Warto zatem szukać jak najtańszej oferty.

Jak wiek kierowcy wpływa na cenę ubezpieczenie OC?

W przypadku młodego kierowcy znalezienie taniego ubezpieczenia może nie być łatwe. Wszystko dlatego, że młody wiek nie pomaga wcale w obniżaniu składki. W rezultacie OC dla młodego kierowcy do 26 lat bywa o wiele droższe niż dla starszych właścicieli samochodów. Okazuje się, że najwięcej za OC płacą kierowcy, którzy mają właśnie poniżej 26 lat. Wpływa na to statystyka zdarzeń na drogach. Im starsi kierowcy, tym mniej wypadków powodują. Natomiast ze statystyk policyjnych wynika, że najwięcej wypadków powodują kierowcy w wieku 18-24 lata.

Jakie są różnice w cenie polisy?

Ubezpieczyciele doskonale znają statystyki prowadzone przez policję. Dlatego właśnie traktują młodych kierowców z ograniczonym zaufaniem. Skoro nie mogą odmówić takim osobom OC, bo jest obowiązkowe, po prostu zwiększają cenę polisy dla młodych kierowców. W rezultacie ich ubezpieczenie może być nawet cztery razy droższe niż ubezpieczenie osoby w wieku 40 lat. Do tego na wyższą cenę OC wpływa także fakt, że wiele młodych osób ma prawo jazdy krócej niż 3 lata i nie ma jeszcze wypracowanych zniżek.

Jak młody kierowca może obniżyć cenę OC?

Jeśli ktoś jest młodym kierowcą z niewielkim doświadczeniem na drodze, nie oznacza to automatycznie, że jest skazany jedynie na wysokie składki OC. O tym, jak znaleźć łatwo i szybko najtańsze ubezpieczenie samochodu, piszemy w dalszej części artykułu. Tutaj natomiast podpowiemy, co można zrobić, żeby jednak obniżyć koszt obowiązkowego OC.

Przede wszystkim młody człowiek powinien znaleźć współwłaściciela. Chodzi o to, żeby dopisać do ubezpieczenia kogoś starszego, kto ma już prawo jazdy od wielu lat, a przede wszystkim ma już wypracowane maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę. Można także zarejestrować auto na kierowcę ze zniżkami. Rozwiązaniem jest także zakup samochodu z małą pojemnością silnika, a nawet rozpoczęcie wypracowywania zniżek jeszcze przed uzyskaniem prawa jazdy kategorii B (np. rejestrując na siebie skuter).

Jak znaleźć najtańsze OC?

Znalezienie najtańszego OC wymaga poznania bardzo wielu ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Najłatwiej to zrobić, korzystając z internetowej porównywarki ubezpieczeń mFind.pl. Takie porównywanie ofert online zabiera nie więcej niż kilka minut, a pozwala znaleźć bez problemu najtańsze ubezpieczenie.

Jak to wygląda w praktyce? Najpierw trzeba wprowadzić dane samochodu, potem dane jego właściciela (również współwłaścicieli i innych osób korzystających z auta), a na koniec wyświetlane są wyniki. Sprawdźmy, jak wygląda taka symulacja dla 20-letniego kierowcy, który od roku jest szczęśliwym posiadaczem prawa jazdy i jednocześnie jest właścicielem Fiata Punto z 1999 roku o pojemności 1.4 z silnikiem benzynowym. Samochód jest parkowany w nocy na ulicy, a właściciel mieszka w małym miasteczku w województwie mazowieckim. Nasz hipotetyczny młodzieniec poszukuje pierwszego w życiu OC.

Po wpisaniu wszystkich tych danych do kalkulatora OC porównywarki ubezpieczeń otrzymujemy 33 oferty z 14 towarzystw ubezpieczeniowych. Okazuje się, że najniższa znaleziona cena polisy to 1523 zł. Jeśli zostanie do tego dołożone NNW i assistance, cena wzrasta do 1678 zł. Natomiast cena najdroższego OC dla takiego klienta wyniosła 10 585,85 zł. Wyszukanie tych polis trwało zaledwie kilka minut, a pozwala zaoszczędzić naprawdę dużo pieniędzy.

Młody kierowca nie ma łatwo przy zawieraniu obowiązkowego ubezpieczenia OC. Najczęściej musi przygotować się na wysokie koszty. Na szczęście pewne działania pozwalają obniżyć cenę OC, a do tego najtańszą ofertę można znaleźć łatwo dzięki internetowym porównywarkom ubezpieczeń.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register