Już 12 osób w Elblągu ukaranych za spalanie odpadów! Strażnicy mogą wejść do domu razem z policją

Koniec żartów. Straż Miejska ostro kontroluje te obiekty, gdzie dochodzi do nielegalnego spalania odpadów. Strażnicy mogą wejść do domu czy innego obiektu nawet po godz. 22.00. Jeśli ktoś będzie te działania kontrolne utrudniał, może interweniować policja. Efekty tych ostrych działań już są widoczne.

W poniedziałek 8 stycznia strażnicy skontrolowali kilka mieszkań w rejonie Parku Traugutta i sprawdzili czym mieszkańcy palą w piecach. Dwie osoby zostały ukarane mandatem karnym, ponieważ spalały płyty wiórowe.

– Od 1 listopada 2017 r. do 8 stycznia 2018 r. strażnicy miejscy przeprowadzili 78 interwencji dotyczących spalania odpadów i wystawili 12 mandatów karnych za to wykroczenie – informuje Karolina Wiercińska ze Straży Miejskiej w Elblągu. – W związku z trwającym okresem grzewczym Straż Miejska przypomina wszystkim mieszkańcom, że obowiązuje ustawowy zakaz spalania odpadów na terenie nieruchomości oraz w piecach domowych.

Aby zapobiegać negatywnym oddziaływaniom wszechobecnego smogu na nasze zdrowie i środowisko, na terenie miasta Elbląga zintensyfikowane zostały działania kontrolne w ramach „patroli antysmogowych” prowadzonych przez strażników miejskich, wspomaganych przez policjantów.

Patrol podejmując działania kontrolne może wejść do kotłowni i sprawdzić czy nie ma w niej śmieci przygotowanych do spalania, zajrzeć do pieca i zweryfikować, czy nie są w nim spalane śmieci, sprawdzić, czy śmieci przekazywane są odpowiednim służbom, wykonać dokumentację fotograficzną.

Kontrolowana osoba fizyczna lub prowadząca działalność gospodarczą obowiązana jest umożliwić przeprowadzenie kontroli, złożyć niezbędne wyjaśnienia w przypadku stwierdzenia naruszenia prawa.

Spalanie odpadów jest wykroczeniem określonym w art. 191 Ustawy o odpadach, i zagrożone jest karą grzywny do 5 000 zł. W przypadku wdrożenia postępowania mandatowego może być nałożony mandat karny w wysokości od 20 do 500 zł. Udaremnianie lub utrudnianie kontroli jest przestępstwem z art. 225 Kodeksu Karnego i zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3. W takim przypadku postępowanie prowadzi policja lub prokuratura.

Przyjmowanie zgłoszeń:

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Elblągu – całodobowo 7 dni w tygodniu, tel. 55 239-30-40,

Straż Miejska w Elblągu – od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 21.00, tel. alarmowy 986, 55 239-30-34.

Organy i instytucje współdziałające:

Referat Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu, Straż Pożarna, Zarząd Budynków Komunalnych, Zarządcy Nieruchomości, środki masowego przekazu.

Uzgodnienia z Policją: w każdym przypadku odmowy poddania się kontroli, Komenda Miejska Policji w Elblągu podejmie czynności sprawdzające, planowane wspólne patrole policjantów ze strażnikami miejskimi w zależności od potrzeb, po godzinie 22.00 czynności kontrolne podejmowane będą przez policję, koordynatorem działań kontrolnych patroli antysmogowych jest Straż Miejska w Elblągu.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register