Już wiadomo gdzie w Elblągu staną figurki Piekarczyka

Legendarny elbląski Piekarczyk był już na kartkach pocztowych, fotkach i na okolicznościowej monecie. W niedalekiej przyszłości pojawi się także w postaci pięciu mosiężnych figur na elbląskim Starym Mieście, dołączając tym samym do Piekarczyka stojącego już przed Bramą Targową. Właśnie zakończyło się głosowanie, w którym mieszkańcy wybierali tematykę wszystkich pięciu postaci Piekarczyka i ich lokalizacje.

Pomysł mosiężnych figur przedstawili miejscy radni. Spodobał się on na tyle, że jest właśnie wcielany w życie. W pierwszej kolejności do przedstawienia swoich propozycji wraz z lokalizacją zaproszono szkoły, przedszkola oraz mieszkańców miasta. Elblążanie zgłosili blisko 60 propozycji. Następnie komisyjnie wybrano dziesięć z nadesłanych prac, na które mieszkańcy mogli głosować do 20 czerwca. Łącznie zagłosowały 632 osoby wybierając do realizacji pięć następujących figur:

I miejsce – Piekarczyk z książką – lokalizacja przed Biblioteką Elbląską – 439 głosów;
II miejsce – Piekarczyk z gęsim piórem – lokalizacja przy I LO – 431 głosów;
III miejsce – Piekarczyk z wagą szalkową (na jednej szali worek ze zbożem, na drugiej monety) – lokalizacja – ul. Wybrzeże Gdańskie (obok Specjal Pubu) – 396 głosów;
IV miejsce – Piekarczyk z wędką – lokalizacja na murku przy Moście Wysokim – 395 głosów;
V miejsce – Piekarczyk z kotwicą – lokalizacja Bulwar Zygmunta Augusta – 328 głosów.

Teraz Miasto wyłoni firmę, która wykona projekty wszystkich figurek, a następnie ich mosiężne odlewy. Wypatrujmy więc Piekarczyków na Starym Mieście.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register