Kąpielisko miejskie z problemami. KO deklaruje stworzenie jeziorka

Jak już informowaliśmy nasze miasto nie uzyskało dofinansowania na renowację kąpieliska miejskiego. Prezydent Wróblewski na razie w tej kwestii milczy. Natomiast Michał Missan, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta proponuje budowę jeziorka miejskiego. Warto przypomnieć, że projekt odbudowy kąpieliska miejskiego zgłaszał również Edmund Szwed.

Jak już pisaliśmy, projekt elbląskiego Urzędu Miejskiego dotyczący renowacji kąpieliska miejskiego przy ul. Spacerowej nie uzyskał dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego.

O tym przeczytasz tu: http://fakty.elblag.pl/basenu-odkrytego-nie-bedzie-miasto-nie-otrzymalo-dofinansowania/

Prezydent Witold Wróblewski na razie nie chce komentować tej decyzji władz województwa. Czeka na uzasadnienie odmowy.

Projekt Miasta zakładał wykonanie niezbędnych rozbiórek istniejących nawierzchni oraz istniejącej niecki starego kąpieliska; wykonanie niecek basenów rekreacyjnych wraz z niezbędną infrastrukturą i małą architekturą w miejscu nieużytkowanej niecki przewidzianej do rozbiórki. Zaprojektowano nieckę ze strefami rekreacji i strefą torów pływackich, nieckę rekreacyjną z atrakcjami basenowymi, brodzik dla dzieci w formie wodnego placu,  zjeżdżalnie; budowę dwóch dwukondygnacyjnych budynków na zaplecze technologiczne i sanitarne oraz taras i usługi małej gastronomii; wykonanie boisk sportowych, placu zabaw dla dzieci, plaży;  rozbudowę istniejących parkingów o kolejne miejsca parkingowe.

Miasto szacuje koszt wykonania modernizacji kąpieliska miejskiego na kwotę 45 mln zł. Zakładane dofinansowanie ze środków unijnych ma wynieść 85 procent tej kwoty.

Z takiego obrotu sprawy cieszy się Robert Koliński z partii Razem, który razem z grupą elblążan walczył o wdrożenie w życie innego projektu odbudowy kąpieliska miejskiego.

– To dla mieszkańców Elbląga, dla nas, którzy walczyli o zachowanie dziedzictwa w stanie w jakim on przez lata funkcjonował, jest to bardzo dobra wiadomość – mówił Koliński. – Uważamy go za szkodliwy, bo doprowadzi do zniszczenia tego basenu. Miasto niespecjalnie zwraca uwagę na dotychczasowe protesty i nie chce wysłuchać strony społecznej.

Projekt obywatelski zakładał budowę na terenie obecnego kąpieliska naturalnego jeziorka oraz kąpieliska basenowego.

O tym projekcie przeczytasz tu: http://fakty.elblag.pl/zamiast-kapieliska-miejskie-jeziorko-grupa-elblazan-zlozyla-do-ratusz-taki-projekt/

Z kolei Michał Missan, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Elbląga proponuje budowę miejskiego jeziorka w parku Dolinka – takiego na kształt funkcjonującego w Pasłęku.

– To nasza propozycja na brak dofinansowania dla odbudowy kąpieliska miejskiego. Jeziorko mogłoby znajdować się w parku Dolinka, obok górki. Oczywiście z funkcją kąpielową, głębokość do około metra – mówi Michał Missan.

Już w 2016 r. projekt odbudowy kąpieliska miejskiego i zagospodarowania parku Dolinka przedstawiał Edmund Szwed. To jedyna realna perspektywa odbudowy tego miejsca, bez uzależnienia decyzji od środków pozabudżetowych.

– Jeśli spojrzymy na Park Dolinka z szerszej perspektywy, zobaczymy niezwykłe walory tego obiektu. Przede wszystkim kąpielisko miejskie, które odpowiednio zagospodarowane, zmodernizowane, z odpowiednim zapleczem sanitarnym i socjalnym, mogłoby przynosić odpowiednie dochody. Oczywiście sam wstęp mógłby być biletowany przy minimalnej stawce, która pozwalałby na bieżące utrzymanie obiektu. Gdyby jednak powstała spółka w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego, mogłaby emitować akcje dla elblążan. Ci zaś, którzy kupiliby akcje np. za 1000 zł, nie tylko byliby akcjonariuszami spółki, to jeszcze mieliby na wiele lat zapewnione darmowe wejście na teren obiektu i korzystanie ze wszystkich atrakcji – mówił Edmund Szwed.

Basen bowiem, po remoncie, powinien zostać wyposażony również w nowoczesne atrakcje, takie jak zjeżdżalnie, korty, boiska, plac zabaw czy miejsca na organizację grilla. Do tego część terenu można też wynająć firmom gastronomicznym na organizację punktów kulinarnych. Basen miejski mógłby więc nadal funkcjonować.

– Centrum Rekreacji Wodnej „Dolinka” pochłonęło ponad 26 mln zł. Tymczasem z naszych wyliczeń wynika, że kąpielisko otwarte mogłoby zostać zmodernizowane za kwotę dużo niższą czyli 10-12 mln zł. W tym znalazłaby się bardzo ekonomiczna, biologiczna oczyszczalnia wody z rzeki Kumieli oraz modernizacja całego dna basenu – mówi Edmund Szwed. – Obiekt można więc jeszcze uratować. Nie jest na to za późno.

Więcej o tym pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/czy-amfiteatr-i-basen-miejski-musza-niszczec-niekoniecznie-jest-szansa/

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register