Kibice zrobili zbiórkę i odnowili nagrobek żołnierza Szarych Szeregów

Grób bohaterskiego żołnierza Szarych Szeregów, powstańca warszawskiego popadał w coraz większą ruinę. Tam, gdzie nie dała rady administracja samorządowa zadziałali kibice Olimpii Elbląg. Jednak czy to oni powinni się tym zajmować?

Władze miasta nie posiadają najwyraźniej ewidencji takich miejsc pochówku, skoro renowację grobu żołnierza Szarych Szeregów musieli wykonać…kibice Olimpii Elbląg. Dokonali zbiórki pieniędzy i wykonali prace remontowe.

„Jak obiecaliśmy, tak zrobiliśmy! Renowacja grobu Włodzimierza Skolimowskiego ps.”Saturn” stała się faktem.

Zacznijmy od początku. Podczas meczu z Gwardią Koszalin w zeszłym sezonie przeprowadziliśmy zbiórkę pieniędzy na renowację grobu harcerza Szarych Szeregów walczącego w Powstaniu Warszawskim, Włodzimierza Skolimowskiego. Grób znajdował się w opłakanym stanie, rozpadające się fundamenty groziły zawaleniem całego grobu, a my kibice Olimpii nie mogliśmy pozwolić by miejsce spoczynku bohatera walk o wolność naszej Ojczyzny tak wyglądało.

Renowacja grobu Włodzimierza Skolimowskiego ps.”Saturn”

Trzeba przyznać, że z przyczyn od nas niezależnych działanie przeciągnęło się trochę w czasie, jednak faktem niezaprzeczalnym jest to, że nie my kibice powinniśmy to robić – Gdzie instytucje państwowe? Gdzie Urząd Miasta? Każdy z was niech sobie odpowie na to pytanie.

Jako kibice organizujemy się i wspólnymi siłami remontujemy grób „Saturna”. Z tego miejsca chcemy podziękować wszystkim tym, którzy wsparli zbiórkę pieniędzy na renowację. Zachęcamy również wszystkich do odwiedzania grobu przy okazji wizyty u swoich bliskich na cmentarzu. Zapalmy znicz bohaterowi, który umarł na skutek ran poniesionych w Powstaniu mając zaledwie 15 lat…” – czytamy w serwisie e-olimpia.com.

photo2_news_Renowacja-grobu-Wlodzimierza-Skolimowskiego-ps-'Saturn'20180903180201

Nie wiadomo dlaczego właśnie w naszym mieście znajduje się grób 15-letniego powstańca warszawskiego. Jak znalazł się na elbląskim cmentarzu. Skoro jednak tu jest grób młodego bohatera, samorząd powinien o niego dbać. Tak jak o groby żołnierzy Armii Czerwonej.

Przypomnijmy, że również tylko dzięki interwencji elblążanina – Dariusza Babojcia udało się uratować grób Mariana Sawicza, mieszkańca miasta zabitego przez MO w grudniu 1970 r. Elblążanin odkrył, że grób Sawicza nie jest opłacony i w każdej chwili może zostać zlikwidowany. Sam dokonał opłat.

O tym więcej pisaliśmy tu:  http://fakty.elblag.pl/to-wstyd-i-hanba-marian-sawicz-nie-mial-oplaconego-miejsca-na-cmentarzu/

Pod koniec 2016 r. radni: Maria Kosecka, Robert Turlej oraz Marek Pruszak zgłosili wniosek w sprawie zwolnienia z opłat za groby pochowanych w Elblągu bohaterów i zasłużonych elblążan.

O tym więcej pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/po-naszych-publikacjach-radni-chca-zwolnic-z-oplat-za-groby-dla-osob-zasluzonych-dla-elblaga/

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register